5-mediations-biennale

5. Mediations Biennale

5. Mediations Biennale – Fundamental odnosi się do fundamentów wolności, tożsamości oraz dążenia do integralności społeczności i ich kultury. W obliczu współczesnych konfliktów, masowej migracji ludzi i idei na świecie, inicjujemy w Polsce dialog 50 artystów z Afryki, Izraela, Japonii, Chin, Niemiec, Słowacji, Francji, Włoch, Ukrainy, Belgii, Węgier oraz Polski.

Pomiędzy 1 a 30 października w Poznaniu odbędzie się 5. Mediations Biennale Poznań – Fundamental. Tytuł odnosi się do fundamentów wolności, tożsamości oraz dążenia do integralności społeczności i ich kultury. W obliczu współczesnych konfliktów, masowej migracji ludzi i idei na świecie, inicjujemy w Polsce dialog między artystami z Afryki, Izraela, Japonii, Chin, Niemiec, Słowacji, Francji, Włoch, Ukrainy, Belgii, Węgier oraz Polski. Koncepcję wystawy i jej aranżację przygotuje pięciu międzynarodowych kuratorów oraz zespół merytoryczny.

Główne wydarzenia związane z Biennale będą miały miejsce w Muzeum Narodowym, Centrum Kultury Zamek, Galerii u Jezuitów, Muzeum Archidiecezjalnym, a także Nowej Gazowni.

Obecnie Europa zmaga się z niespotykaną w historii falą uchodźców, z ekstremizmem i terroryzmem. Postępująca globalizacja umożliwia swobodę komunikacji, przemieszczania się ludzi, idei i wartości na całym świecie. Pozornie stabilny porządek w Europie, wypracowany po upadku muru berlińskiego, zaczyna obnażać swoje słabości. Na naszych oczach kształtuje się zupełnie nowa rzeczywistość, w której ścierają się różnego rodzaju postawy i przekonania. Aktualne staje się pytanie o fundamentalne wartości, takie jak: prawo do życia i wolności, szacunek, tolerancja, poczucie bezpieczeństwa. Szeroko dyskutowane są także wartości, które są znakiem rozpoznawczym danego narodu, religii, regionu.

Globalizacja prowadząca do zatarcia granic między poszczególnymi społecznymi tożsamościami, paradoksalnie wyostrzyła ich różnice, ujawniające się poprzez radykalne, często fanatyczne działania. Motyw paradoksu, czy to historycznego, społeczno-politycznego czy też kulturowego sprawia, że współistnienie ludzi rozgrywa się dwupoziomowo. Z jednej strony poprzez asymilację, czy wręcz autokolonializację, która prowadzi do zatarcia lub nawet utraty tożsamości na rzecz dominującej kultury. Z drugiej zaś, poprzez zwrócenie się ku ekstremalnym i skrajnym wartościom, które w zamyśle mają podkreślać odmienność i pochodzenie. Istotne zatem wydaje się być poszukiwanie złotego środka, który będzie w stanie pogodzić egzystencję ludzi różnych kultur, z zachowaniem tożsamości jednych i jednoczesnym poszanowaniem fundamentalnych wartości drugich.

Sztuka, którą zaprezentujemy podczas Biennale będzie podnosiła wymienione kwestie, podejmowała z nimi dyskusję, polemizowała, odrzucała jedne wartości na rzecz innych, lub flirtowała z obcą kulturą po to, by obnażyć jej słabości.

5. Mediations Biennale

5. Mediations Biennale

Tegoroczna edycja Mediations Biennale to Wystawa Główna i wydarzenia towarzyszące, takie jak:
- Uroczysta Gala Otwarcia 5 edycji Mediations Biennale;
- Oprowadzania kuratorskie;
- Noc Biennale, czyli nocne darmowe zwiedzanie wystaw w dniu 29.10.2016 roku;
- Klub Biennale, w którym zainicjujemy dialogi i dyskusje między prelegentami (kuratorami, studentami, artystami, wolnomyślicielami) a publicznością;
- Wielkopolski Okrągły Stół Kulturotwórców (WOSK), podczas którego podjęta zostanie debata na temat współczesnej sztuki i problemów, z jakimi musi borykać się świat sztuki i świat w ogóle;
- Sympozjum w ramach Forum Mecenatu Kulturalnego, gdzie podjęta zostanie dyskusja o współczesnych zjawiskach i formach wsparcia działań w obszarze kultury;
- Działania Performatywne;
- Konkurs dla wolontariuszy, którzy za pomocą mediów społecznościowych typu Instagram, Snapchat, będą umieszczać zdjęcia/filmiki z wystaw.

Gdzie: Muzeum Narodowego, Centrum Kultury Zamek, Muzeum Archidiecezjalne, Galeria u Jezuitów, Nowa Gazownia.
Kiedy: 1.10-30.10.2016r.
Inne atrakcje: Noc Biennale 29.10.2016r. Oprowadzenie kuratorskie, Performace, Klub Biennale w Nowej Gazowni.
Więcej na www.mediations.pl i www.czapski.art.pl

VOD

Informacje kulturalne, 16.04.2025

Informacje kulturalne, 09.04.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE