Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival“ jest spotkaniem artystów tworzących i poruszających się we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance, audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę.
Do udziału w festiwalu zapraszani są artyści z całego świata, gdyż jednym z założeń festiwalu jest jego wielokulturowość oraz prezentacje sprzyjające poznawaniu i rozumieniu wieloaspektowości kultur. Festiwal prezentuje najnowsze techniki wykonawcze oraz połączenia interdyscyplinarne w kontekście i poszanowaniu tradycji. Do udziału w festiwalu zapraszane są wybitne indywidualności świata sztuki oraz młodzi artyści, których dotychczasowe działania noszą znamiona wyjątkowych. Wszystkie działania artystyczne traktowane są jako środek, który prowadzić ma do głębszego poznania otaczającej nas rzeczywistości i przemian zachodzących na świecie. W związku z komplikującą się sytuacją społeczno-polityczną na świecie, wierząc, że sztuka wyzwala w ludziach pokłady dobra i zrozumienia, zaproponowałem artystom oraz publiczności aby najbliższy festiwal odbył się pod hasłem „Make Art no War”. Festiwal nie posiada żadnych ograniczeń stylistycznych. Wykładnikiem w doborze artystów są: autentyczność prezentowanej sztuki (działania autorskie) oraz najwyższy poziom wykonawczy. Festiwal wzbogacony zostanie, w tym roku, o cykl filmowy „Films against war” oraz dyskusje z udziałem artystów, podczas których zostaną poruszone tematy „Czy sztuka może zatrzymać wojnę oraz jaka jest rola artysty we współczesnym świecie?” Częścią projektu jest profesjonalna archiwizacja audio – wideo. Tegoroczny 12 Mózg Festival odbędzie się w dniach 15-17 września.

MÓZG Festival - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
ZUPEŁNIE NOWY ELEMENT FESTIWALU
W tym roku Mózg Festiwal krąży wokół hasła "Make art not war", to proste zdanie ma być przyczynkiem do rozważań nad współczesnym światem w którym napięcie wojenne rośnie. 25 lat względnego spokoju po 1989 roku skończyło się. Wielkie zdanie Fukuyamy o 'końcu historii" przechodzi do historii. W tym coraz bardziej niebezpiecznym czasie chcielibyśmy zastanowić się nad tym czy sztuka może zatrzymać wojnę i nad nową(?) rolą artysty. Jednym z elementów w których ma znaleźć się miejsce na debatę w tym temacie będzie "Film against war" (więcej poniżej).
Zupełnie nowym elementem festiwalu jest sekcja filmowa.
"Film against war" to trzy filmy o wyraźnym antywojennym wydźwięku. Dwie klasyczne ikony. "Dyktator" z 1940 roku jest swoistym manifestem Charliego Chaplina przeciw totalitaryzmowi i wojnie. "Grobowiec świetlików" to spojrzenie na wojny od strony dzieci-ofiar. Ta wzruszająca historia najdobitniej pokazuje czym tak naprawdę jest wojna. "Scena ciszy" jest przerażającym dokumentem o zbrodni dokonanej na własnym narodzie. Wojny z wyimaginowanym wewnętrznym wrogiem, która doprowadziła do wymordowani niemal 2 milionów ludzi w bestialski sposób w Indonezji. Po seansach zapraszamy do dyskusji o tym "Czy sztuka może zatrzymać wojnę?". A może?
Dyskusje po seansach z udziałem artystów występujących na festiwalu oraz publicznością poprowadzi Łukasz Maciejewski.
Na seanse oraz dyskusje w ramach Mózg Festiwalu wstęp jest wolny.
Kuratorem sekcji filmowej festiwalu jest Arkadiusz Hapka.
Film Against War
MCK - kino ORZEŁ
czwartek 15.09.2016, g. 18:00
"Scena ciszy", reż. Joshua Oppenheimer
Klub MÓZG
piątek 16.09.2016, g. 18:00
"Dyktator", reż. Charles Chaplin
MCK - kino ORZEŁ
czwartek 15.09.2016, g. 18:00
"Grobowiec świetlików", reż. I. Takahata
Pełen program - http://www.festiwal.mozg.pl