Wystawa Widzialne i doświadczalne jest pierwszą w Polsce prezentacją twórczości mieszkającej w Berlinie Jenny Brockmann. Artystka przenosi interakcje międzyludzkie i procesy zachodzące w organizmie na sytuacje przestrzenne.
W eksponowanych na wystawie pracach eksploruje na różne sposoby relacje ciała i świadomości. W myśl filozofii fenomenologicznej stara się zakwestionować dychotomiczny podział na ciało i umysł. Twórczość Jenny Brockmann. zaprasza do spojrzenia z nowej perspektywy na własne, po części nieuświadomione, reakcje i automatyzmy zachowania. Stanowi również zachętę do podjęcia próby powrotu do równowagi sensorycznej – jak pisze fiński architekt Juhanni Pallasmaa, jej brak jest wynikiem dominacji zmysłu wzroku w naszej kulturze i prowadzi do poczucia wyobcowania. Brockmann rozkłada cielesność na części pierwsze i analizuje poszczególne jej funkcje i aktywności. Zaprezentowane prace inicjują wiele pytań, m. in. dotyczących nieuświadomionych procesów, które decydują o naszym człowieczeństwie. Artystka podkreśla fizyczny aspekt człowieczeństwa i fakt, że nasze bycie w świecie i świadomość są nierozerwalnie związane z ciałem.

Widzialne i doświadczalne
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Kopernika 1
Wernisaż wystawy: 20.08.2016 r., godz. 18.00
Wystawa czynna do 16.10.2016 r.
Kuratorka wystawy: Maria Franecka
Informacja o wydarzeniu pojawi się wkrótce na stronie: www.elektrownia.art.pl/
Zdjęcie pracy w załączniku: Poza równowagą, 2012, aluminium, stal, woda, 337 x 540 x 190 cm
Jenny Brockmann (ur. 1976 r.) – artystka i rzeźbiarka. Studiowała sztuki wizualne na Universität der Künste w Berlinie; tytuł uzyskała u Rebekki Horn. Dyplomowana architektka na Technische Universität w Berlinie. Wystawy m.in. w: Kasko, Bazylea; St. Pancras, Londyn; Haus am Lützowplatz, Berlin; The Genia Schreiber University Gallery, Tel Awiw; Hudson River Center for Contemporary Art, Peekskil (USA) i Kaohsiunh Museum of Fine Arts, Tajwan.