ballada-o-romskim-ludobojstwie-romano-glaszo-w-krakowie

Ballada o Romskim Ludobójstwie – Romano Glaszo w Krakowie

W ramach obchodów 72. rocznicy zagłady Romów w Auschwitz z inicjatywy „Dikh He Na Bister”, 3 sierpnia w Krakowie, w Żydowskim Muzeum Galicja, będzie można zobaczyć wyjątkowy słowno-taneczny spektakl pt. „Dziewczyna, która tańczyła do śmierci. Ballada o Holokauście" w wykonaniu węgierskiego zespołu Romano Glaszo.

Wzruszająca sztuka przygotowana przez Romano Glaszo łączy w sobie klasyczny balet, tańce węgierskie i romskie, z elementami tańca współczesnego. Opowiada o tragedii jaką dla ludzi był Holokaust. Wśród widzów znajdą się również osoby, które doświadczyły tamtych bolesnych wydarzeń. Wstęp na sztukę, która odbędzie się 3 sierpnia, jest wolny.

Spektakl oraz inne aktywności zespołu w ramach inicjatywy „Dikh He Na Bister” realizowane są w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

O inicjatywie „Dikh He Na Bister” – „Zobacz i nie zapomnij”.

Między 1 a 6 sierpnia 2016 r. w Krakowie i na terenie byłego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz odbędą się obchody 72. rocznicy Zagłady Romów. Już po raz 6. Międzynarodowa Sieć Organizacji Młodzieżowych Romskich „ternYpe” organizuje spotkanie pt. „Dikh He Na Bister"” („Zobacz i nie zapomnij”). Weźmie w nim udział prawie 400 młodych osób z 15 państw, którzy wspólnie oddadzą hołd pokoleniu swoich dziadków. Uczestnicy podejmą także dyskusję na tematy związane ze zwiększeniem aktywności obywatelskiej w rozwiązywaniu problemu dyskryminacji.

Głównymi organizatorami są: „Dikh He Na Bister”Międzynarodowa Sieć Organizacji Młodzieżowych Romskich „ternYpe”, Associacia Nevo Parudimos, Dokumentations/und Kultruzentrum Deutscher Sinti und Roma i Fundacja Sztuki Jaw Dikh.

Reżyseria i choreografia: Kinga Szent-Ivany
Muzyka i piosenki: Romano Glaszo
Czas trwania: 30 minut

Ballada o Romskim Ludobójstwie – Romano Glaszo w Krakowie

Ballada o Romskim Ludobójstwie – Romano Glaszo w Krakowie

www.opensocietyfoundations.org/voices/two-survivors-roma-genocide-share-their-stories 
www.2august.eu/ #2August #RomaHolocaust

VOD

Informacje kulturalne, 16.04.2025

Informacje kulturalne, 09.04.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE