Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na dwunasty spacer architektoniczny po Dzielnicy Śródmieście.
Muranów Południowy to niezwykłe osiedle-pomnik powstałe po wojnie na gruzach getta. Było jednym z pierwszych powojennych osiedli warszawskich. Choć zaprojektował je modernista – Bohdan Lachert – to budynki musiały otrzymać socrealistyczny kostium. Uczestnicy spaceru przyjrzą się założeniu urbanistycznemu osiedla w kontekście powojennej odbudowy i przedwojennego krajobrazu tego obszaru. Zastanowią się nad zmianami, które się tu dokonują i na ile wpływają one na zatarcie pierwotnej koncepcji. Jakie znaczenie dla nas obecnie ma to osiedle-pomnik? Czy trzeba zapomnieć, by we względnym spokoju żyć na jego gruzach?
Patrycja Jastrzębska – historyczka sztuki, absolwentka IHS Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka inicjatywy i redaktor prowadząca serwis na FB „Tu było, tu stało”, prezeska Stowarzyszenia MASŁAW. Animatorka kultury działająca w obszarze dziedzictwa architektonicznego oraz przestrzeni miejskiej Warszawy. Autorka publikacji "Tu było, tu stało. Znikająca architektura Warszawy po 1989 r." oraz „Tu było, tu stało. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.”.
Tematyka spacerów dotyczy interesującego dziedzictwa kulturowego dzielnicy i jest związana z wydaną w 2015 r. bezpłatną mapą „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 r.”. Spośród 20. obiektów, które się na niej znalazły większość znajduje się w Dzielnicy Śródmieście. Spacery realizowane będą w dwóch blokach, czyli dwanaście tematów omówionych zostanie w cyklu wiosennym i jesiennym.
Muranów – osiedle pomnik
24.07.2016 r. (niedz.), godz. 16
Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska
Start: przed kinem Muranów
Wstęp wolny!

Muranów, fot. P. Jastrzębska
www.facebook.com/events/284164441920200/
www.facebook.com/TuByloTuStalo
www.maslaw.org.pl