cwiczenia-z-kreatywnosci-wegierskich-przypadkow-kilka-w-msn

Ćwiczenia z kreatywności – węgierskich przypadków kilka w MSN

Już w najbliższy piątek, 24 czerwca 2016 roku o godzinie 19.00, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostanie otwarta wystawa „Ćwiczenia z kreatywności. Przestrzenie emancypacyjnej edukacji” prezentująca alternatywne metody edukacji artystycznej. Ekspozycja jest jednym z wielu wydarzeń artystycznych, organizowanych w ramach trwającego od maja 2016 Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Wystawa została przygotowana przez Dórę Hegyi oraz Zsuzsę László z tranzit.hu, grupy odpowiedzialnej za szereg inicjatyw artystycznych organizowanych m.in. na Węgrzech, czy w Czechach. Tytuł projektu nawiązuje do kursu artystycznego prowadzonego w latach 1975-1975 w Budapeszcie przez nestorów węgierskiej neoawangardy Miklósa Erdély’ego i Dórę Maurer. Ekspozycja odwołuje się do transdyscyplinarnych kół samokształceniowych z lat 70-tych, jak i wcześniejszych eksperymentów edukacyjnych takich środowisk jak Bauhaus, Black Moutain College, czy Międzynarodówka Sytuacjonistów. Wystawa ma na celu odkrycie edukacyjnego potencjału sztuki i włączenie się w debatę na temat zwrotu edukacyjnego w sztukach wizualnych, czy urynkowienia kreatywności. Wydarzenie pokazuje jak otwarte i uczestniczące formy nauczania mogą inspirować, pobudzać wyobraźnię oraz przyczyniać się do budowy eksperymentalnych i demokratycznych wspólnot. Projekt gromadzi przykłady działań edukacyjnych artystów i architektów, którzy podobnie jak reformatorzy edukacji, tacy jak Paolo Freire czy Ivan Illich, szukali nowych metod uczenia się i stymulowania społeczeństwa. Ekspozycja odnosi się do twórczości m.in. Roberta Filliou, Lygii Clark, Oscara Hansena, czy Tamása Szentjóby, którzy badali nowe modele budowania społeczeństwa otwartego.

Wystawę można zobaczyć do 4 września 2016 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, mieszczącym się przy ulicy Pańskiej 3. Towarzyszą jej bezpłatne warsztaty i oprowadzania, których program jest dostępny na stronie: artmuseum.pl i kulturawegierska.pl.

Kuratorki: Dóra Hegyi, Zsuzsa László
Współpraca kuratorska: Aleksandra Kędziorek, Franciska Zólyom
Współpraca: Alina Serban, Sándor Hornyik

Ćwiczenia z kreatywności – węgierskich przypadków kilka w MSN

Ćwiczenia z kreatywności – węgierskich przypadków kilka w MSN

www.kulturawegierska.pl

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE