Od 23 czerwca do 4 września 2016 roku prezentujemy w Muzeum Architektury wystawę poświęconą wyjątkowemu zabytkowi – katedrze ormiańskiej we Lwowie.
Katedra ormiańska powstała w XIV wieku jako kopia świątyń z terenu Armenii, jednak w ciągu wieków zatraciła pierwotny orientalny charakter. Dlatego w latach 1902-1938, z inicjatywy Józefa Teodorowicza, charyzmatycznego arcybiskupa lwowskiego Kościoła ormiańskokatolickiego, katedra została poddana przebudowie i stylistycznej "rearmenizacji". Dokonał tego zespół świetnych polskich artystów, w tym Franciszek Mączyński, Józef Mehoffer i Jan Henryk Rosen. Stworzyli wspaniałe dzieło architektury wypełnione mozaikami i polichromią, łączące udanie tradycje sztuki bizantyjskiej, staroormiańskiej, secesyjnej z realizmem sztuki przełomu lat 20. i 30. XX w.
Katedra przetrwała II wojnę światową, lecz odebrana Ormianom, do 2002 roku była magazynem ikon i rzeźb ukraińskiego Muzeum Narodowego. Od 2008 roku grupa polskich konserwatorów
z Pawłem Baranowskim na czele, ze Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Dziedzictwa
w Krakowie, podjęła się konserwacji katedry, finansowanej ze środków polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakończenie pierwszego etapu prac, czyli renowacji polichromii Jana Henryka Rosena w nawie katedry, stało się pretekstem do przygotowania przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie wystawy, której towarzyszy polsko-angielski, bogato ilustrowany album pod identycznym, jak wystawa, tytułem – "Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy".
tekst: Magda Ławicka
otwarcie w czwartek 23 czerwca o godzinie 18.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy