swieto-polskiej-piosenki-w-opolu-znamy-laureatow-superpremier-i-superjedynek

Święto polskiej piosenki w Opolu! Znamy laureatów SuperPremier i SuperJedynek

Za nami drugi dzień 53. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Poznaliśmy laureatów SuperJedynek, wśród których znaleźli się m.in. Michał Szpak i Andrzej „Piasek” Piaseczny oraz zwycięzców SuperPremier, którymi zostali zespół Varius Manx i Kasia Stankiewicz oraz Mesajah. Diamentowy Mikrofon odebrała Halina Frąckowiak, a Honorowy Złoty Mikrofon wręczono Stanisławie Celińskiej. Sobotnie koncerty transmitowała Telewizja Polska.

Halina Frąckowiak przyjechała do Opola już 25. raz. Z okazji jubileuszu piosenkarka odsłoniła w ciągu dnia swoją gwiazdę w Opolskiej Alei Gwiazd. W koncercie SuperPremiery wystąpiła jako gość specjalny z piosenką „Blaszane pudełko”. Tuż potem odebrała Diamentowy Mikrofon – nagrodę Polskiego Radia dla najwybitniejszych twórców radiowych.

– To wielkie wyróznienie i wielka niespodzianka, od radia, które wspiera polską piosenkę – mówiła Frąckowiak. – Dziękuję Telewizji Polskiej i miastu Opole za to, że jestem tutaj 25. raz. I państwu dziękuję za to, że zawsze jesteście tak wspaniali. Choćbym była najbardziej stremowana, przy zetknięciu z wami jestem napełniona waszym światłem – dodała.

Nieco później Stanisława Celińska, która wystąpiła w koncercie „SuperJedynki” odebrała Honorowy Złoty Mikrofon. Artystka podkreśliła, że Opole jest dla niej ważne i przyjechała tu już trzeci raz. – Pierwszy raz w 1969 roku i od razu wygrałam. Ponownie wróciłam tu 40 lat później i jestem tu teraz – mówiła. Podziękowała też za wyróżnienie.

Decyzją jury koncert SuperPremiery wygrali zespół Varius Manx i Kasia Stankiewicz za piosenkę „Ameryka”. SuperPremiera Publiczności, czyli Karolinka im. Karola Musioła, trafiła w ręce artysty o pseudonimie Mesajah za utwór „Wolne”.

– Bardzo się cieszymy. Bardzo miło jest dostawać nagrody, a ja dawno żadnej nie dostałam. W Opolu jest najlepiej – mówiła Stankiewicz. – Dziękuję z całego serca i cieszę się, że muzyka reggae zagościła w waszych sercach – dodał Mesajah.

Ostatnim sobotnim koncertem były SuperJedynki. Tu poznaliśmy zwycięzców w pięciu kategoriach. SuperArtystą został Michał Szpak, SuperArtystką - Ania Dąbrowska, SuperZespół to Kombii, SuperArtystą w Sieci wybrano Sarsę, aSuperAlbum nagrał Andrzej Piaseczny.

Przy okazji w sobotę obchodzono jubileusz 30 lat istnienia „Teleexpressu”. Wydarzenia poprowadzili znani z popularnego programu TVP 1 – Beata Chmielowska-Olech, Maciej Orłoś i Marek Sierocki.

Ale festiwal jeszcze się nie kończy. Trzeci dzień to m.in. widowisko muzyczne w wykonaniu Waldemara Malickiego i Filharmonii Dowcipu, która łączy żart z różnymi gatunkami muzyki.

Kolejnym punktem programu jest koncert „Grand Prix Publiczności – Złote Opole”. Wydarzenie łączy wielkie klasyki polskiej piosenki z nowymi przebojami. Z jednej strony „Lustra” Natalii Szroeder czy „Jesteś bohaterem” Michała Szpaka, z drugiej strony „Niech żyje bal” Maryli Rodowicz lub „Wypijmy za błędy” Ryszarda Rynkowskiego.

Ostatniego dnia festiwalu na deskach Amfiteatru wystąpią artyści zaproszeni przez TVP Kultura. Podczas koncertu „Scena Alternatywna” zaprezentują się artyści, którzy „wymykają się klasyfikacjom” i „definiują muzykę na nowo”, jak np. Katarzyna Nosowska i zespół Ballady i Romanse.

TVP Info

VOD

Informacje kulturalne, 07.05.2025

Informacje kulturalne, 30.04.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE