Już w najbliższy piątek, 3 czerwca 2016 r., w Muzeum Sztuki w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy „Ćwiczenia w autonomii” przedstawiający prace Tamása Kaszása we współpracy z Anikó Loránt (ex-artists' collective). To kolejne warte uwagi wydarzenie w ramach rozpoczętego w maju Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.
Tamás Kaszás jest obecnie jednym z najbardziej znanych węgierskich artystów w Europie i na świecie, a jedna z jego prac trafiła do zbiorów Tate Modern w Londynie. „Ćwiczenia w autonomii” są autorską próbą wyobrażenia sobie przyszłych form życia na Ziemi po spowodowanej katastrofą ekologiczną zagładzie obecnej cywilizacji. Wystawa tego jednego z czołowych kontynuatorów węgierskiej neoawangardy, nawiązuje do ekspozycji w muzeach etnograficznych. Obejmuje prace realizowane indywidualnie oraz we współpracy z Anikó Loránt, z którą współtworzy on kolektyw ex artists’ collective. Podczas wystawy zostaną przestawione dzieła stworzone na początku XXI wieku oraz nowe produkcje artystyczne, przygotowane specjalnie dla przestrzeni łódzkiego Muzeum Sztuki. Wystawa podzielona jest na dwie główne części: „Archeologia-przyszłości” oraz „Auto-antropologia”. W pierwszej dzieła sztuki prezentowane są jako znaleziska archeologiczne, czyli ślady społeczności, która przetrwała zagładę nowoczesnej cywilizacji. Jej zrecyklingowane resztki zostały zestawione z obiektami związanymi z nowym budownictwem, rolnictwem, technologią i kulturą. W drugiej części wystawy, czyli „Auto-antropologii”, koncepcja ta została ujęta w mniejszej, społecznej skali, w formie praktycznych ćwiczeń na przykładzie wspólnoty rodzinno-przyjacielsko-artystycznej. Wszystkie prace kolektywu zakładają użycie łatwo dostępnych materiałów i technologii oraz przewidują naukę samowystarczalności. Wystawę w Muzeum Sztuki w Łodzi (ms¹), przy ul. Więckowskiego 36, można zobaczyć do 25 września 2016 roku.
Kuratorka wystawy: Joanna Sokołowska
Koordynatorki: Monika Wesołowska, Beata Bocian
Tamás Kaszás, ur. w 1976 w Dunaújváros i Anikó Loránt ur. w 1977 w Székesfehérvár – wspólnie studiowali na Wydziale Intermediów Węgierskiej Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Od 2002 współtworzą kolektyw ex-artists' collective, mieszkają i pracują w Horány na wyspie Szentendrei. Prace autorów były pokazywane m.in. w S.M.A.K. w Gandawie, Ludwig Múseum i Kunsthalle w Budapeszcie, ICA Dunaújváros, Bunkrze Sztuki w Krakowie, w ramach 12. Biennale w Stambule.
Ponadto zapraszamy na wiele innych, bardzo ciekawych wydarzeń organizowanych w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.
Węgierscy artyści w Łodzi