Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza po raz kolejny na "Otwarte wykłady", czyli spotkania "w rotundzie" na jubileuszowej wystawie "Chrzest - św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna".
Tym razem będzie można posłuchać wykładów dwóch wybitnych naukowców - prof. dra hab. Józefa Dobosza, dyrektora Instytutu Historii UAM oraz prof. Dániela Bagi, historyka z Węgier, z najstarszego Uniwersytetu w tym kraju (Uniwersytet w Peczu). Węgry słyną nie tylko z pięknej stolicy i doskonałej kuchni, ale także z wielu zamków, pałaców i innych zabytków, z których wiele wpisanych jest na światową listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Co sprowadziło profesora z Węgier do Polski? Tego dowiemy się już 14 maja o godz. 17.00, na wykładzie "Chrystianizacja Węgier", który historyk Dániel Bagi wygłosi w języku polskim, którym biegle się posługuje.
Prof. dr hab. Józef Dobosz znany jest w Gnieźnie m.in. jako organizator lub współorganizator międzynarodowych konferencji naukowych polsko-czeskich w naszym mieście, ale przede wszystkim z badań nad dziejami polskiego Kościoła w średniowieczu. Profesor zajmuje się także biografistyką, dziejami prawa książęcego w Polsce piastowskiej oraz relacjami polsko-czeskimi w kontekście środkowoeuropejskim. Tym razem wysłuchamy wykładu "Średniowieczni dziejopisowie o Chrzcie Mieszka I".
W ramach "Otwartych wykładach" Muzeum gościło już prof. dra ha. Tomasza Jurka oraz prof. dra hab. Jerzego Strzelczyka (na fotografii).
Zapraszamy do Muzeum już 19 maja (czwartek) o godz. 17.00. Wykład odbędzie się na sali wystaw czasowych MPPPG.
Wstęp wolny