Jeden z najwybitniejszych artystów II Rzeczypospolitej, twórca polskiej szkoły drzeworytu, ale także pedagog, działacz, organizator, publicysta, wysoki urzędnik państwowy – Władysław Skoczylas - „człowiek-instytucja”.
Ekspozycja „Władysław Skoczylas (1883 – 1934)” prezentuje dorobek artysty we wszystkich dziedzinach jego twórczości – obok drzeworytu obejmuje również malarstwo olejne i akwarelowe, grafikę - także użytkową, tkaniny, rysunki, projekty polichromii, dokumenty i elementy warsztatu graficznego takie jak klocki drzeworytnicze i płyty metalowe, szkicowniki. W sumie około 200 prac.
Artysta urodził się w Wieliczce w rodzinie od pokoleń związanej z kopalnią soli. W Muzeum Żup Krakowskich znajduje się największy w Polsce zbiór jego prac - ponad 400 pozycji, w tym niezwykle cenny zespół ponad trzystu rysunków, obejmujących między innymi szkice i studia do popularnych później drzeworytów.
Postać wybitnego grafika przybliża katalog opracowany przez panią Marylę Sitkowską, zawierający reprodukcje wszystkich znanych i dostępnych dzieł artysty.
Wystawa przygotowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, gdzie miały miejsce jej poprzednie odsłony. Można ją zwiedzać od 13.04 do 12.06.2016 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce.
3 Pochód zbójników, 1919, Władysław Skoczylas, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka''