wyklad-laureata-polskiego-nobla

Wykład laureata Polskiego Nobla!

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza na wykład prof. dr hab. Jerzego Strzelczyka, wybitnego polskiego naukowca, profesora nauk humanistycznych i historyka-mediewisty. Już w najbliższy piątek o godz. 17.00!

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza na kolejny "Wykład otwarty", który odbędzie się w ramach programu wydarzeń do wystawy "Chrzest - św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna". Wykład "14 kwietnia przed 1050 laty" wygłosi prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk już 29 kwietnia (piątek) o godz. 17.00.

Kilka słów o autorze wykładu:
Prof. Jerzy Strzelczyk specjalizuje się m. in. w historii państwa polskiego oraz państw barbarzyńskich na ziemiach dawnego imperium Romanum. Był dyrektorem Instytutu Historii i kierownikiem Zakładu Historii Średniowiecznej UAM. Jest członkiem PAU i Członkiem Centralnej Komisji Ds. Stopni i Tytułów Naukowych.

W 2009 roku zdobył Polskiego Nobla w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.

Interesuje się dziejami politycznymi, etnicznymi i intelektualnymi wczesnego i pełnego średniowiecza, Słowiańszczyzną oraz dziejami wiedzy geograficznejw średniowieczu. Prof. Jerzy Strzelczyk urodził się w 1941 r. w Poznaniu. W historii zakochał się dzięki ciekawym lekcjom nauczycielki Mirosławy Wolskiej, a na przekór trudnemu dla "dobrej nauki historii" początkowi lat 50-tych.

Swoją pracę magisterską Profesor poświęcił połabskim Drzewianom. W rozprawie doktorskiej ("Gerwazy z Tilbury") zbadał m.in. związki angielskiego profesora z uniwersytetu w Bolonii z Wincentym Kadłubkiem.

Niegdyś uwielbiał wyprawy w Tatry i Bieszczady. Ostatnio najczęściej wypoczywa - ale też pracuje - w swojej ,,letniej rezydencji" na wsi pod Skokami. Kiedy już zmęczy się pisaniem - albo oczyszczaniem pobliskiego lasu z suchych gałęzi - dla relaksu lubi sięgnąć po dobry kryminał.

Wykład laureata Polskiego Nobla!

Wykład laureata Polskiego Nobla!

Wstęp wolny

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE