copernicus-festival-piekno-w-krakowie

Copernicus Festival: Piękno w Krakowie.

Piękno jest dziedziną rozpatrywaną nie tylko przez pryzmat sztuki. Nasze subiektywne odczucia estetyczne zależą często od wpływów społecznych jak i biologicznych, choć nieraz nie zdajemy sobie z tego sprawy. Podczas Copernicus Festival zastanowimy się nad kryteriami piękna, jego naturą - ontologiczną czy kulturową, a także zobaczymy, jak pojęcie piękna rozumiane jest przez takie dziedziny jak matematyka, fizyka czy religia.

Między 17 a 22 maja zapraszamy do Krakowa na Copernicus Festival, popularyzujący jeden z ważniejszych elementów kultury - naukę. To właśnie nauka kształtuje nasz sposób postrzegania świata jak i wpływa całość tego, co nazywamy kulturą. Istnieje pokusa, by teorie naukowe przeciwstawiać sztuce i literaturze, gdy tymczasem należą one do rdzenia tradycji Zachodu. W tym roku Copernicus Festival dotyczył będzie pojęcia piękna. Czy znaczenie estetyki wynika z naszych ewolucyjnych przystosowań do postrzegania świata? A może piękno to wyższa kategoria, drzemiąca w transtendencji, pięknym słowie czy pejzażu? W trakcie wykładów, wystaw i debat, zastanowimy się czym jest piękno i jak wpływa na nasze percepcję codzienności.

Gościem festiwalu będzie Semir Zeki, twórca neuroestetyki - dziedziny zajmującej się badaniem postrzeganiem pojęć piękna w mózgu. Na Copernicus Festival wykład wygłosi także Gregory Chaitin, wybitny matematyk zajmujący się problemem złożoności. Opowie on o pięknie w fizyce, matematyce i biologii. Prócz debat i wykładów w naukowy sposób przedsawiających problematykę piękna, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z pasmami Perceptio i Inventio. Pierwsze z nich przedstawiać będzie piękno w niekonwencjonalny sposób - czy to w kuchni (dyskusja “Piękne Żarcie” z Wojciechem Nowickim i Markiem Bieńczykiem) czy w muzyce (koncert “Symetria w muzyce” z wykładem prof. Anny Brożek). Invetntio dotyczyło będzie połączenia sztuki z nowymi technologiami: podczas wystawy zobaczymy między innymi ekrany 3D, rzeźby kinetyczne, eyetrackery, Samsung Oculus i walki robotów, na wykładach natomiast poruszymy tematy związane wirtualną rzeczywistością, designem i estetyką interakcji.

Prócz tego warto wymienić debatę z Johnem Banvillem, o tym, czy warto umrzeć za jedno piękne zdanie jak i koncert Julii Marcell.

Wszystkie wydarzenia festivalowe są darmowe.

Już po raz trzeci zapraszamy do Krakowa na Copernicus Festival, w dniach 17 - 22 maja. W tym roku zajmiemy się różnymi wymiarami piękna. W trakcie wykładów, wystaw i debat, zastanowimy się czym jest piękno i jak wpływa na nasze postrzeganie świata. Na Festiwalu gościć będziemy sławy nauki: Semira Zekiego (neuroestetyka), Gregorego Chaitina (matematyka), Juliana Barboura (fizyka), Johna Banville’a (literatura), a także polskich naukowców (Jerzy Vetulani) czy pisarzy (Stefan Chwin).

17 - 22 maja

Copernicus Festival: Piękno w Krakowie.

Copernicus Festival: Piękno w Krakowie.

www.copernicusfestival.com

www.facebook.com/events/596781963822320/

VOD

Informacje kulturalne, 20.11.2024

Informacje kulturalne, 13.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE