Zakończyła się warszawska sesja DOC LAB POLAND 2016 - największego w Polsce programu dla profesjonalnych dokumentalistów. Konsultacje prowadzili m.in. szefowa festiwalu DOK Leipzig, szef European Documentary Network oraz czołowi polscy dokumentaliści. Druga część warsztatów, konsultacji i prezentacji projektów dokumentalnych odbędzie się podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
W trwających dwa tygodnie spotkaniach DOC LAB POLAND uczestniczyło 35 reżyserów i producentów. Wśród nich m.in. nominowani do Oskara Tomasz Śliwiński i Magda Hueckel, nagradzana na festiwalach Edyta Wróblewska („Małe instrumenty”, „Ala z elementarza”, „PRL de Luxe”), zwyciężczyni Krakowskiego Festiwalu Filmowego Aleksandra Maciuszek, czy producentka Agnieszka Wasiak (nagrodzona na zeszłorocznym DOCS TO GO! za "21 x New York" Piotra Stasika).
– Mieliśmy duże szczęście, ponieważ dostaliśmy mnóstwo świetnych zgłoszeń z międzynarodowym potencjałem i mogliśmy wybrać prawdziwe perełki – mówi Adam Ślesicki, dyrektor DOC LAB POLAND. – Część z nich ma w sobie duży ładunek humoru i śmiało można je uznać za komedie dokumentalne, niektóre za tragikomedie. Przykładem może być „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka o wiekowych właścicielach równie wiekowego wartburga, „Sztuka zrozumienia” Mateja Bobrika przedstawiająca perypetie japońskich studentów polonistyki, „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski, która opowiada o berlińskich neo-hipisach zderzonych z rzeczywistością podlaskiej wsi, „Furia” Krzysztofa Kasiora o zawodniczce uprawiającej MMA (walki w klatce), czy „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka – opowieść o akceptacji i trudnych relacjach między 80-letnia słuchaczką radia Maryja i jej ukochanym wnukiem, który przyznaje się do homoseksualizmu.
Warsztaty odbywały się w Mazowieckim Instytucie Kultury i Narodowym Instytucie Audiowizualnym.
20 PROJEKTÓW DOKUMENTALNYCH NA PIERWSZEJ SESJI DOC LAB POLAND