listy-do-henia

Listy do Henia

19 kwietnia, w Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości, zapraszamy wszystkich chętnych, a w szczególności młodzież lubelskich szkół, do udziału w corocznym projekcie artystyczno-edukacyjnym "Listy do Henia”.

Celem projektu jest ukazanie mieszkańcom miasta, a w szczególności uczniom lubelskich szkół, zagłady lubelskich Żydów, na przykładzie losów jednego dziecka.

W ramach tegorocznej edycji projektu „Listy do Henia” zapraszamy wszystkich chętnych dnia 19 kwietnia 2016 roku (wtorek) w godz. od 12:00 do 14:00 na ul. Krakowskie Przedmieście 64 (wejście do Banku PKO S.A.). W miejscu, gdzie zostało wykonane ostatnie zdjęcie Henia w 1939 roku, uczniowie oraz mieszkańcy Lublina będą mogli wysłać list adresowany do Henia Żytomirskiego, wrzucając go do skrzynki pocztowej Teatru NN. Poprzez ten indywidualny gest młodzi ludzie wydobywają konkretną osobę z bezimiennej liczby Żydów zamordowanych w czasie Holokaustu.

Spacery śladami Henia
W czasie trwania akcji zebrane osoby będą mogły także wziąć udział w spacerze edukacyjnym szlakiem miejsc związanych z życiem Henia. Spacery rozpoczną się o godz. 13:00 i 14:00 (min. grupa 10 osób). Trasa spaceru prowadzi przez: ul. Radziwiłłowską – Pomnik Ofiar Getta, ulicę Szewską 3 – dom rodzinny Henia, ul. Kowalską 11 – miejsce zamieszkania rodziny Żytomirskich w getcie. Spacer zakończy się przy Latarni Pamięci – ostatniej latarni miasta żydowskiego przy ulicy Podwale.

Henio Żytomirski pochodził z lubelskiej zasymilowanej rodziny żydowskiej. Kiedy wybuchła II wojna światowa, miał 6 lat. Dzięki zachowanemu albumowi rodzinnemu poznajemy życie Henia i jego bliskich do czasu Zagłady. W 1941 roku wraz z całą rodziną musiał przenieść się z zamieszkiwanej dotąd kamienicy przy ulicy Szewskiej 3 do getta – na ulicę Kowalską 11. Wiosną 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta, a Henio podzielił los tysięcy lubelskich Żydów. Dzięki działaniom upamiętniającym prowadzonym przez Ośrodek "Brama Grodzka-Teatr NN", Henio Żytomirski stał się jednocześnie postacią realną i symboliczną - chłopcem, mającym swoją rodzinę i marzenia, jak i figurą Zagłady, symbolem niezawinionego cierpienia.

Historia Henia oraz rodziny Żytomirskich została odtworzona przez Netę Żytomirską-Avidar – kuzynkę Henia, córkę Leona Żytomirskiego (stryja Henia), który wyemigrował z Lublina do Palestyny tuż przed wojną. Neta odwiedziła Lublin po raz pierwszy w 2001 roku razem z grupą przyjaciół z organizacji Ziomkostwa Żydów Lubelskich w Izraelu. Podczas swojej wizyty w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” Neta opowiedziała historię małego Henia. Później przesłała do Lublina dwa albumy przedstawiające losy Henia i jego rodziny. W ten sposób Henio „powrócił” do swojego miasta. Albumy te są wyjątkowym dokumentem. Dzięki nim los jednego chłopca stał się symbolicznym losem żydowskich mieszkańców Lublina, którzy zginęli podczas wojny. Termin: 19.04.2016, godz. 12:00 - 14:00
Miejsce: ul. Krakowskie Przedmieście 64 (wejście do Banku PKO S.A.)
Początek spacerów: 13:00, 14:00

Henio, fot. Ala_Bąk

Henio, fot. Ala_Bąk

www.henio.teatrnn.pl 
www.listydohenia.teatrnn.pl

VOD

Informacje kulturalne, 20.11.2024

Informacje kulturalne, 13.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE