aukcja-sztuki-wspolczesnej-w-desa-unicum

Aukcja Sztuki Współczesnej w DESA Unicum

923 tysiące złotych zapłacono w zeszłym roku za obraz Wojciecha Fangora. Jest to obecnie najdroższa praca artysty na świecie. Powstały w tym samym okresie jego twórczości „SU 10” pojawi się na Aukcji Sztuki Współczesnej w DESA Unicum już 17 marca. W katalogu aukcyjnym znalazło się ponad 70 prac, głównie obrazów, najważniejszych i najbardziej cenionych polskich artystów m.in. Tadeusza Kantora, Jerzego Tchórzewskiego, Aleksandra Kobzdeja i Henryka Stażewskiego.

Obraz „SU 10” zmarłego w ubiegłym roku Fangora powstał na początku lat 70-tych, w najważniejszym okresie jego twórczości. Artysta miał już za sobą dwie bardzo istotne zbiorowe wystawy w MoMA oraz indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Zainteresowanie jego twórczością przekładało się również na sukces komercyjny. Artystę w Stanach Zjednoczonych reprezentowała Chalette Galerie – ta sama, która sprzedawała prace Pabla Picassa, Marca Chagalla i Jeana Arpa. W połowie lat 70-tych Fangor zamknął etap swojej twórczości, w którym eksploatował teorię pozytywnej przestrzeni iluzyjnej. Nigdy później jego prace nie cieszyły się takim uznaniem krytyków. W latach 2012-2016 obraz „SU 10” znajdował się ekspozycji stałej Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Na aukcji pojawi się również jeden ze słynnych „Multipartów” Tadeusza Kantora – owoc głośnej akcji artystycznej, pierwotnie wystawiony w Galerii Foksal w 1970 roku. Pierwszy pokaz obejmował 40 jednakowych egzemplarzy obrazu wykonanego według wskazówek artysty – do płótna przytwierdzono zgnieciony parasol i pomalowano na biało. Specjalna umowa sprzedaży zobowiązywała nabywcę do powieszenia obrazu w domu w widocznym miejscu i udostępniania go odwiedzającym znajomym – dzieło można było dowolnie modyfikować. Po upływie sześciu miesięcy na wystawie „Ostatni etap Multipartu” wystawiono jedynie 25 prac. Spośród nich pochodzi asamblaż, który znajdzie się na aukcji w DESA Unicum.

Na szczególną uwagę zasługuje także obraz „Pamięci ojca” Jerzego Tchórzewskiego, w którym artysta powraca do tragicznych wydarzeń z jesieni 1940 roku. Tchórzewski nigdy do końca nie uporał się z tragiczną śmiercią ojca porwanego przez gestapo i zmarłego w Auschwitz. Przejmujący obraz balansujący na granicy surrealizmu, ekspresjonizmu i abstrakcji prezentowany był m.in. na Biennale w Wenecji (1968) i w São Paulo (1965) oraz na wystawie w Zachęcie w 1957 roku. Na aukcji pojawi się także inna praca prezentowana na Biennale w São Paulo (1959) – „Określony” Aleksandra Kobzdeja. Obraz pochodzi z cyklu „Idole”, który otrzymał wówczas II nagrodę przynosząc artyście międzynarodowy rozgłos.

Aukcja Sztuki Współczesnej to przegląd prac najważniejszych twórców z ostatnich kilku dziesięcioleci. Pochodzące z kolekcji prywatnych prace niejednokrotnie przez lata nie były dostępne szerokiej publiczności. W obecnym katalogu znalazły się także dzieła m.in. Henryka Stażewskiego, Leona Tarasewicza, Jerzego Dudy-Gracza, Teresy Pągowskiej, Jana Berdyszaka, Stanisława Fijałkowskiego, Jarosława Modzelewskiego, Juliana Sańczaka, Władysława Hasiora, Edwarda Dwurnika i Tadasuke Kuwayamy.

DESA Unicum jest największą, a zarazem najszybciej rozwijającą się firmą działającą na rodzimym rynku sztuki. Istnieje od 1950 roku. Podczas dwóch sesji w grudniu 2015 sprzedała na aukcjach dzieła o łącznej wartości 13,6 mln zł. Ceny wywoławcze na najnowszej aukcji wahają się od 4 do 340 tys. złotych.

Aukcja: 17 marca, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: 7-17 marca 2016, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny

Pamieci ojca_Jerzy Tchorzewski

Pamieci ojca_Jerzy Tchorzewski

Więcej informacji o 39. Aukcji Sztuki Współczesnej oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są TUTAJ.

VOD

Informacje kulturalne, 20.11.2024

Informacje kulturalne, 13.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE