Aktor teatralny i filmowy oraz pedagog Jerzy Trela został laureatem trzeciej edycji nagrody im. Zygmunta Huebnera. Otrzymał tym samym tytuł Człowieka Teatru 2016. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w poniedziałek w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
Wyróżnienie to przyznali członkowie Rady Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera. W skład kapituły wchodzą Barbara Borys-Damięcka, Ewa Dałkowska, Joanna Huebner-Wojciechowska, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Stanisław Radwan, Jacek Sieradzki, Allan Starski, a także laureaci poprzednich edycji nagrody: Anna Augustynowicz i Jan Englert. Honorowym patronem nagrody jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński.
Nagroda przyznawana jest w uznaniu działalności teatralnej, pozostającej w zgodzie z myślą i pracą Zygmunta Huebnera, aktora, reżysera, publicysty i pedagoga, a także patrona stołecznego Teatru Powszechnego. Jak podkreślają organizatorzy, ma na celu promowanie twórców podejmujących dzieło Huebnera oraz nagrodzenie ich fachowości i zawodowej rzetelności, dobrze pojętej pracowitości, globalnego spojrzenia na teatr.
Celem nagrody jest także propagowanie kryteriów oceny pozycji artysty „mierzonej rzeczywistymi dokonaniami w sferze twórczości” oraz przywrócenie sensu „pojęciu sukcesu artystycznego i kariery artystycznej, opartych na artyzmie i sztuce, pojętej jako misja społeczna, kształtująca wrażliwość widzów, tworząca społeczną świadomość i tożsamość”.
Jerzy Trela jest aktorem teatralnym i filmowym oraz profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zagrał w życiu około 350 ról. Ukończył Wydział Aktorski krakowskiej PWST (1969). Współtworzył krakowski Teatr Stu.
Zadebiutował jeszcze w trakcie studiów w serialu telewizyjnym „Stawka większa niż życie”. Na deskach teatralnych wystąpił po raz pierwszy w 1969 r., gdy zagrał główną rolę w „Nosie” Gogola w krakowskim Teatrze Rozmaitości. Wcielił się także w postać m.in. Gustawa i Konrada w „Dziadach” Mickiewicza, Jaszy w „Wiśniowym Sadzie” Czechowa, Raskolnikowa w „Zbrodni i karze” Dostojewskiego i Klaudiusza w „Hamlecie” Szekspira.
Na dużym ekranie zagrał np. rolę Jagiełły w „Kolumbach”, Męża Ireny w „Kobiecie samotnej”, Hiszpana w „Matce Królów”, Pana Bronka w „Trzech kolorach. Białym” i Podkomorzego w „Panu Tadeuszu”.