Miasto myśli: Kolejne hasła Loesje na Targówku i Pradze Północ.
Jesienią dwa nowe wielkoformatowe murale Loesje powstały w Warszawie na Targówku i Pradze Północ:
Nie rozmawiaj z nieznajomymi / bo jeszcze kogoś poznasz – przy ul. Gościeradowskiej 9, od strony ul. Olgierda i Prz szłość – przy ul. Jadowskiej 7, od strony ul. Wołomińskiej.
Utrzymane w minimalistycznej czarno-białej stylistyce przypominają plakaty Loesje.
Podobnie jak w przypadku plakatów, estetyka murali Loesje podkreśla, że ich najważniejszą wartością jest tekst i jego przesłanie, a nie atrakcyjna kolorystycznie forma.
Dodatkowo, w postaci nieco mniejszych murali, dwa inne teksty Loesje zamieszkały późnym latem także na Muranowie: Zrób komuś dzień dobry – przy Al. Jana Pawła II 57, na ścianie gościnnej kawiarni Jaś & Małgosia
Zderzenie z kulturą / nie przepraszaj / wpadaj częściej – przy ul. Smoczej 18, zrealizowany w ramach współpracy Loesje z Muzeum POLIN.
To nie pierwsze hasła Loesje, które trafiły w przestrzeń miejską w postaci murali. Pierwszy mural, z hasłem „Im dłużej czekasz na przyszłość / tym będzie krótsza” Loesje zrealizowała w 2011 roku na Pradze na ulicy Stalowej 38. Cztery kolejne realizacje powstały w 2013 roku na Pradze Południe. Wśród nich jest tekst „Z punktu widzenia Drogi Mlecznej / wszyscy jesteśmy ze wsi” zlokalizowany przy Dworcu Wschodnim, na ścianie budynku przy ul. Lubelskiej 30/32.
LOESJE [czyt. Luszje] czyli po polsku Lusia
To nazwa ruchu i sieci grup działających w różnych krajach na rzecz wolności słowa i wyrażania własnych opinii, a także aktywizmu społecznego i kreatywności. Swoją nazwę zawdzięcza młodej Holenderce o imieniu Loesje. Idea ruchu powstała w 1983 roku w grupie kilku przyjaciół w Holandii, którzy chcieli podjąć dyskusję o ówczesnej sytuacji polityczno-społecznej w Holandii poprzez czarno-białe plakaty z krótkimi, zachęcającymi do refleksji hasłami o konstruktywnym przesłaniu.
Murale na Targówku i Pradze Północ powstały w ramach projektu „Miasto myśli”, który realizowany jest przez Fundację Sztuki Arteria, dzięki wsparciu finansowemu ze środków m.st. Warszawy oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty - dodaj do ulubionych 2015.
Nie rozmawiaj z nieznajomymi / bo jeszcze kogoś poznasz – przy ul. Gościeradowskiej 9, od strony ul. Olgierda