Wystawa w Muzeum Górnośląskim ukazuje różnorodną i złożoną twórczość lat 80. Dowodzi, że nie była ona antykomunistyczną propagandą, lecz pełniła formę dziennika, w którym zapisane przeżycia artysty były doświadczeniem całego społeczeństwa.
Na początku lat 80., wraz z bojkotem imprez i instytucji państwowych wystawy zaczęto organizować w prywatnych mieszkaniach, pracowniach artystów oraz kościołach. Pod szyldem punktów usługowych działały niezależne galerie. Ponad półtora tysiąca malarzy, rzeźbiarzy, grafików czy performerów włączyło się w ruch kultury niezależnej. Organizowane przez nich wystawy były formą protestu, wyrazem refleksji nad problemem człowieczeństwa, przedstawiały nowe zjawiska w sztuce polskiej.
Prezentowane na wystawie prace m.in. grupy Wprost, Gruppy, Jacka Sempolińskiego, Tadeusza Boruty, Aldony Mickiewicz, Jarosława Kawiorskiego, Jacka Sroki czy Jerzego Beresia udowadniają, że działalność drugiego obiegu oparła się przede wszystkim na ukazaniu sensu sztuki – jej związku z człowiekiem.
Obok prac malarskich, grafik, rysunków oraz prac przestrzennych na ekspozycji znajdują się plakaty, fotografie z wystaw organizowanych „poza oficjalnym obiegiem”, zaproszenia, foldery i zeszyty „złotych myśli”, emitowany jest również film Więzienie w Pińczowie w reż. Jarosława Migonia.
Wernisaż: 4 grudnia 2015 (piątek), godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 4 grudnia 2015–28 lutego 2016
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2
Kurator: Agnieszka Bartków
Poza oficjalnym obiegiem. Niezależna sztuka polska lat 80.
www.muzeum.bytom.pl/strona-glowna/1468-poza-oficjalnym-obiegiem
www.facebook.com/events/865079553608856/