Niemal 2 tysiące wydarzeń na terenie całego kraju i ponad 320 tysięcy uczestników – Europejskie Dni Dziedzictwa to coraz bardziej rozpoznawalna marka pośród imprez o edukacyjno-kulturalnych w Polsce.
Z roku na rok zainteresowanie Europejskimi Dniami Dziedzictwa rośnie. W porównaniu z ubiegłą edycją odnotowaliśmy wzrost liczby imprez organizowanych w ramach EDD o 29%, zaangażowanych w organizację miejscowości o 30%, a co za tym idzie również większą frekwencje, która w stosunku do ubiegłego roku wzrosła o 35%. 23. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa upłynęła pod hasłem „Utracone dziedzictwo”. Zwróciliśmy uwagę na potrzebę zachowania dziedzictwa dla przyszłych pokoleń, przywołaliśmy pamięć o utraconych zabytkach, dziełach sztuki, ginących zawodach, a także o dziedzictwie emocjonalnie nam bliskim – starych fotografiach, pamiątkach rodzinnych, tradycjach.
Europejskie Dni Dziedzictwa to kampania promująca dziedzictwo, do której Polska przyłączyła się 23 lata temu. To wyjątkowe święto zabytków, które obchodzimy każdego roku we wrześniu. Ma ono na celu nie tylko promocję dziedzictwa, ale także zwrócenie uwagi na potrzebę jego ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń.
Ogólnopolska Gala podsumowująca tegoroczną, 23. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się 5 listopada br. w Opolu. Podczas Gali zostaną wręczone wyróżnienia organizatorom EDD oraz marszałkom województw w uznaniu za zaangażowanie w promocję EDD i wspieranie działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Odbędzie się również rozdanie nagród dla uczestników konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków na projekt edukacyjny o dziedzictwie kulturowym.
Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Podsumowanie Europejskich Dni Dziedzictwa 2015