Warsztaty tworzenia audiodeskrypcji będę miały charakter wykładów połączonych z ćwiczeniami praktycznymi. Warsztaty wprowadzą uczestników w tematykę audiodeskrypcji oraz nauczą podstawowych zasad przygotowywania audiodeskrypcji.
Ważne punkty merytoryczne warsztatów to również: prezentacja światowych, europejskich, polskich , islandzkich lokalnych standardów oraz rozwiązań w dziedzinie audiodeskrypcji i udostępniania kultury osobom niewidomym, a także prezentacja działań na rzecz promocji audiodeskrypcji realizowanych w ramach projektu „Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury”. Zajęcia praktyczne prowadzone będą w oparciu o materiały prezentujące dziedzictwo kulturowe Polski i Islandii.
Listopadowym warsztatom tworzenia audiodeskrypcji do wystaw będzie towarzyszyła wystawa dwóch islandzkich artystek: Nína Tryggvadóttir (malarstwo) i Nína Sæmundsdóttir (rźezba). Beda również prezentowane rzeźby Ewy Rossano i jedna rzeźba żony Pabla Picasso, a także wystawa Vasulka Chamber (electronic & digital art).
Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury to trzyletnia międzynarodowa wymiana artystyczna pomiędzy Polską a Islandią promująca idę audiodeskrypcji – metodę opartą na wzbogacaniu projekcji filmowych/spektakli/wystaw o dodatkowy komentarz słowny wyjaśniający osobom niepełnosprawnym, co dzieje się na ekranie, scenie teatralnej lub jak wygląda prezentowane dzieło sztuki.
Termin realizacji: 7-8 listopada 2015 roku
Finansowane z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych
Warsztaty Tworzenia Audiodeskrypcji do wystaw w Reykjaviku w muzeum LISTASAFN ÍSLANDS