Wydawnictwo Karakter oraz Narodowe Centrum Kultury polecają fascynującą podróż po Azji śladami Bronisława Grąbczewskiego, polskiego odkrywcy i szpiega w służbie carów.
Główny bohater to postać tyleż wyrazista, co zagadkowa: słynny podróżnik, który będąc synem powstańca styczniowego, zaciągnął się do służby w carskiej armii. Jako jej oficer w latach osiemdziesiątych XIX wieku stał się jednym z najważniejszych uczestników Wielkiej Gry - szpiegowskiej rywalizacji Rosji i Wielkiej Brytanii na terenach Azji Środkowej. Trafił nawet na karty powieści Juliusza Verne'a i Rudyarda Kiplinga, sam przedstawiał się jednak nie jako szpieg lecz odkrywca i badacz. Anglicy uważali go za groźnego Rosjanina, ale tuż przed śmiercią w Warszawie został uznany za „polskiego naukowca” – czy słusznie?
Max Cegielski wraz z fotografem, Mikołajem Długoszem, wyruszają szlakiem Grąbczewskiego. Chcą rozszyfrować niektóre z jego zagadek oraz zobaczyć, jak dziś wygląda życie w opisywanych przez niego miejscach. Ta podwójna podróż – w czasie i przestrzeni – pozwala spojrzeć z innej perspektywy na naszą historię, uwikłanie w proces kolonizacji i ambiwalentne związki Polski ze Wschodem.
Max Cegielski „Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata”
Książka w sprzedaży od 19 października w dobrych księgarniach i na www.karakter.pl.