9 września Krakowski Teatr Scena STU rozpoczął nowy sezon artystyczny. Będzie to wyjątkowy, 50 sezon założonego przez Krzysztofa Jasińskiego w 1966 roku Teatru. Obchodom jubileuszowym będą towarzyszyły liczne atrakcje zarówno repertuarowe, jak i okołoteatralne.
Teatr STU wyrósł z ruchu kontrkultury studenckiej lat 60. a jego nazwa szybko stała się synonimem sztuki odważnej, zaangażowanej, alternatywnej dla „oficjalnego” nurtu. Obecnie jest teatrem repertuarowym, zapraszającym do współpracy artystów z całego kraju. Otwarty na to, co w dramaturgii najnowsze, programowo wprowadza także do repertuaru teksty z kanonu klasyki polskiej i światowej.
Swoje 50-lecie Teatr świętuje wyjątkowym w historii polskiego teatru projektem - tryptykiem „Wędrowanie” wg Stanisława Wyspiańskiego. Spektakl wyreżyserowany przez Krzysztofa Jasińskiego po raz pierwszy łączy w jedną całość trzy dramaty poety: „Wesele”, „Wyzwolenie” oraz „Akropolis”. Tryptyk, którego premiera na deskach STU miała miejsce 11 listopada 2014 roku, przez ostatni rok wędrował po Polsce. Zwieńczeniem tej wędrówki będą przedstawienia, które odbędą się na krakowskiej scenie Teatru.
Ważne wydarzenia jubileuszowego repertuaru to także zaplanowane spektakle premierowe. W sezonie 2015/2016 zobaczymy aż pięć nowych tytułów. Najwcześniej na scenie pojawi się, wyprodukowana we współpracy z warszawskim Teatrem Kamienica, „Kolacja na cztery ręce”, w której występują: Emilian Kamiński, Olaf Lubaszenko oraz Maciej Miecznikowski. Kolejna propozycja skierowana jest do młodszej publiczności. 6 grudnia w Teatrze zawita bowiem „Mały Książę” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego.
Styczeń będzie miesiącem premiery spektaklu „Raj” Franzobla w reżyserii Krzysztofa Pluskoty. Miesiąc później, 19 lutego, spotkamy się z klasyką dramaturgii światowej - do Teatru zawita „Rewizor” M. Gogola w nowej parafrazie tłumaczeniowej Tadeusza Nyczka i reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Ostatnim z premierowych przedstawień będzie komedia „Psycho-tera-polityka” Dominika Rettingera w reżyserii Mirosława Gronowskiego. Spektakl zobaczymy w kwietniu 2016 roku.
Jubileuszowy sezon przyniesie ponadto całą serię okolicznościowych wydarzeń. W październiku, spektaklem „Wariat i zakonnica” Teatr będzie świętować 30-lecie pracy artystycznej Dariusza Gnatowskiego i 30-lecie istnienia tego tytułu w repertuarze. W grudniu minie 15 lat od premiery „Hamleta”, którego pokaz odbędzie się podczas Wigilii STU. W marcu 2016 roku odbędzie się natomiast setne przedstawienie „Biesów”.
W sezonie 2015/2016 Scena STU uruchomiła sprzedaż karnetów oraz voucherów, które adresowane są dla widzów indywidualnych oraz dla firm i instytucji. Nie zmienią się dotychczasowe ceny biletów na spektakle. Teatr jest otwarty na propozycje związane z organizacją w jego gmachu zamkniętych spotkań, imprez i uroczystości. Już na początku września, na jego scenie odbyła się gala Słoneczniki 2015, planowane są kolejne wydarzenia.
Scena STU rozpoczyna jubileuszowy sezon