narodowy-stary-teatr-w-krakowie-otrzymal-zlotego-yoricka

Narodowy Stary Teatr w Krakowie otrzymał Złotego Yoricka

Narodowy Stary Teatr w Krakowie za spektakl "Król Lear" w reżyserii Jana Klaty otrzymał Złotego Yoricka podczas 19. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. O tytuł na najlepszą polską inscenizację dzieł Williama Szekspira ubiegały się trzy teatry.

Werdykt Jury 22. Konkursu o Złotego Yoricka został ogłoszony w niedzielę wieczorem w drewnianym foyer Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Do finału tegorocznego Konkursu o Złotego Yoricka, czyli "Konkursu na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Williama Szekspira" w sezonie 2014/2015, oprócz zwycięskiego, zakwalifikowały się Teatr im. Słowackiego w Krakowie ze spektaklem "Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?" wg "Króla Leara" W. Szekspira, w reż. Pawła Miśkiewicza i Teatr Polski we Wrocławiu ze spektaklem "Burza" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego.

W przekazanym komunikacie Przewodniczący Jury, Jacek Kopciński uznanie "Króla Leara" za najlepsze przedstawienie uzasadnia tym, że "Jan Klata w swojej oryginalnej interpretacji +Króla Leara+ postawił fundamentalne pytania o źródła ludzkiej władzy na ziemi, możliwość abdykacji władcy, który sprawuje swój urząd z boskiego nadania, oraz duchowy wymiar śmierci króla, który w spektaklu jest papieżem". "Jurorzy docenili spójną koncepcję estetyczną spektaklu, jego klarowną kompozycję oraz warsztat artystów zaangażowanych w realizację wizji reżysera" - czytamy w komunikacie.

Teatrolog, redaktor i recenzent Didaskaliów i miesięcznika "Teatr", Łukasz Drewniak, który m.in. wybrał trzy finałowe spektakle podał, że "Król Lear" Jana Klaty rozgrywa się w Watykanie. Stary Lear to nie król, ale Papież. Ocenił, że "zmiana tożsamości bohatera, zmiana czasu i miejsca akcji, rozwiązuje wiele zagadek szekspirowskich, jednocześnie Szekspir służy Klacie tylko jako parawan, tekst pomocniczy wykorzystywany zamiast innej, nienapisanej jeszcze sztuki o Papieżu, który chorował i abdykował". Drewniak podał, że "Lear Jerzego Grałka to postać-hybryda - jego choroba przypomina chorobę Jana Pawła II, decyzja o abdykacji - Benedykta XVI".

Wyboru tegorocznego laureata Złotego Yoricka dokonało pięcioosobowe jury w składzie: Jacek Kopciński - przewodniczący Jury, Igor Gorzkowski, Joanna Puzyna-Chojka, Łukasz Drewniak i Barbara Świąder-Puchowska.

W tegorocznej edycji Konkursu o Złotego Yoricka wzięło udział 9 spektakli z teatrów z całej Polski.

Konkurs na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Williama Szekspira" (w skrócie: Konkurs o Złotego Yoricka), odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku.

PAP

VOD

Informacje kulturalne, 30.04.2025

Informacje kulturalne, 23.04.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE