27 sierpnia skończyłby 91 lat. Jerzy Płażewski, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od ponad sześciu dekad towarzyszył widzom w poznawaniu świata filmu jako krytyk i historyk.
Jerzy Płażewski urodził się 27 sierpnia 1924 roku w Siedlcach. Był synem Ignacego Płażewskiego, popularyzatora i historyka fotografii, autora "Dziejów fotografii polskiej". Ukończył studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (1950). Już w czasie studiów publikował recenzje filmowe - między innymi w "Odrodzeniu", od 1949 pracował w tygodniku "Film" i publikował recenzje w "Życiu Literackim". Od 1952 do 1956 był kierownikiem działu filmowego w "Przeglądzie Kulturalnym", a w latach 1956-57 kierował miesięcznikiem "Film na świecie".
W 1965 obronił pracę doktorską z filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1968 był kierownikiem działu zagranicznego miesięcznika "Kino".
Napisał wiele książek poświęconych kinu w tym "Język filmu", "Historię filmu dla każdego" (ostatnie, siódme wydanie pod tytułem "Historia filmu 1895-2005") czy "Historię kina francuskiego". Wielokrotnie zasiadał w jury festiwali filmowych, między innymi w Cannes (jest jednym z weteranów festiwalu, wyróżnionym specjalnym medalem organizatorów), Berlinie, San Sebastian, Moskwie, Acapulco, Locarno, Karlowych Warach, Mannheim, Mar del Plata, Gdyni i Krakowie. Dzięki osobistym przyjaźniom z dyrektorami międzynarodowych festiwali był często łącznikiem Polski z kinem światowym. Nawet gdy na festiwalach nie było polskich filmów, był na nich Jerzy Płażewski.
Źródło: http://www.sfp.org.pl/