Świat gier video, muzyka z obrazów filmowych Andrzeja Wajdy, szekspirowskie adaptacje i oscarowi goście, Gra o tron i House of Cards na gali międzynarodowych seriali ostatniej dekady i wreszcie spektakularny finał na pokładzie kosmicznego Enterprise – Star Trek Live in Concert. Przedstawiamy program główny 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, który odbędzie się w terminie od 27 do 31 maja.
Międzynarodowa społeczność fanów muzyki filmowej odkryje muzyczny świat kultowych gier video. Po raz pierwszy w Europie wystąpi zespół Critical Hit skupiający najlepszych solistów tego nurtu. To prawdziwa plejada osobowości, z których każda ma swoje odrębne fankluby: Sara Andon (flet), Jason Hayes (syntezatory), Tina Guo (wiolonczela elektryczna), Caroline Campbell (skrzypce), Kevin Dooley (perkusja), Salome Scheidegger (fortepian). Na pierwszym koncercie w Europie i jedynym w Polsce do zespołu dołączy Aleksander Milwiw-Baron (gitara elektryczna). W programie koncertu zabrzmią nowe aranżacje tematów muzycznych do mrocznego Diablo II, epickiego The Elder Scrolls V: Skyrim, a także efektowne tematy z World of Warcraft, Final Fantasy, Legend of Zelda, Kingdom Hearts i Metal Gear Solid. Nie zabraknie także klasycznych tematów gier: Tetris, Pokémon, Super Mario i Angry Birds.
FMF to także ekskluzywne gale: Scoring4Wajda — z muzyką mistrzów: Kilara, Mykietyna, Komedy i Pendereckiego. To pierwszy z cyklu koncertów poświęconych muzyce tworzonej do obrazów najwybitniejszych polskich reżyserów. Podczas gali zabrzmią specjalnie przygotowane suity koncertowe tak znakomitych twórców jak: Stanisław Radwan, Wojciech Kilar, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Komeda, Andrzej Korzyński, Paweł Mykietyn czy Krzysztof Penderecki. W programie znajdzie się muzyka pisana do filmów i spektakli Wajdy, m.in.: Wesela, Ziemi Obiecanej, Pana Tadeusza, Zemsty, Smugi cienia, Nocy listopadowej, Niewinnych Czarodziejów, Polowania na muchy, Człowieka z marmuru, Tataraku i Katynia.
Koncertem Szekspir Symfonicznie FMF składa hołd kompozytorom muzyki do najsłynniejszych adaptacji, a uświetnią go swoją obecnością Patrick Doyle, Jocelyn Pook, zdobywca Oscara Stephen Warbeck, a także słynna oscarowa para Julie Taymor i Elliot Goldenthal. W programie usłyszymy rozpoznawalne tematy Nino Roty z Romea i Julii (1968) i Miklósa Rózsy z Juliusza Cezara (1953), ale również fragmenty baletu Romeo i Julia Siergieja Prokofjewa czy piękną suitę Ennio Morricone z Hamleta (1990). W finale koncertu prawdziwa uczta dla fanów muzyki filmowej — światowa premiera wielkiego dzieła symfonicznego zdobywcy Oscara Elliota Goldenthala, który zaprezentuje dzieło oparte na tematach z Tytusa Andronikusa, baletu Otello, mrocznej i elektronicznej Burzy oraz z najnowszego filmu Julie Taymor Sen nocy letniej.
Na ten koncert publiczność FMF czeka od lat. Fani FMF podczas Międzynarodowej Gali Seriali będą mieli okazję usłyszeć najpiękniejsze suity filmowe z najgorętszych seriali ostatnich lat. Obok ogłoszonych już produkcji: Gra o tron, Rodzina Borgiów, Wikingowie, Misja Afganistan, Czas Honoru i Wataha do grona najważniejszych twórców tego gatunku dołącza Jeff Beal z House of Cards i The Dovekeepers. Gośćmi gali będą: Trevor Morris, Ramin Djawadi, Jeff Beal, John Lunn, Bartosz Chajdecki i Łukasz Targosz. Kolejne nazwiska kompozytorów i charyzmatycznych solistów będziemy ujawniać stopniowo.
Na finał festiwalu amerykańska space–opera Star Trek (2009) w reżyserii J.J. Abramsa z monumentalną muzyką zdobywcy Oscara Michaela Giacchino na żywo. Star Trek to jeden z najważniejszych tytułów science fiction. W czasach gdy ludzie zarażeni wizjami Kennedy'ego realizowali sen o podboju kosmosu, załoga statku U.S.S. Enterprise eksplorowała niezbadaną międzygalaktyczną przestrzeń na srebrnym ekranie. Specjalnie na potrzeby projekcji symultanicznej Giacchino stworzył spory fragment nowej muzyki, której nie usłyszymy w oryginalnej wersji filmu. Ten słynący z rozbudowanych sekcji dętych kompozytor w pełni rozwija potencjał blisko 200-osobowego składu artystów orkiestrowych i chóru. W krakowskiej arenie w dwugodzinną podróż w przestrzeń kosmiczną zabierze publiczność Ludwig Wicki wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia i chórem Pro Musica Mundi.
www.fmf.fm/pl
www.facebook.com/FestiwalMuzykiFilmowej?fref=ts