noc-kultury-78-czerwca-2025-lublin

Noc Kultury | 7/8 czerwca 2025 | Lublin

Niewiele ponad 6 tygodni dzieli nas od tegorocznej edycji Nocy Kultury. Już po raz 19. Lublin przejdzie niezwykłą metamorfozę, stając się przestrzenią wypełnioną świetlnymi instalacjami, pokazami, koncertami i performansami. W nocy z 7 na 8 czerwca sztuka znów zajrzy do miejsc, w których na co dzień nigdy byśmy się jej nie spodziewali. Zdecydowana większość programu jest już na stronie nockultury.pl

Kolejny już raz Lublin na jedną noc zamieni się w bajkowe miejsce, zaskakujące niesamowitymi instalacjami artystycznymi oraz wyjątkowymi wydarzeniami. Jak co roku artystki i artyści zadbali o to, by bogaty program Nocy Kultury pozwolił poznać na nowo nasze miasto z nieco innej perspektywy.

Tegoroczny temat przewodni festiwalu doskonale wpisuje się w założenia Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029 i przyświecającą jej ideę RE:UNION, która skupia się na intensyfikowaniu, poprawie relacji międzyludzkich i scalaniu zerwanych więzów.

Serdecznie zachęcam do udziału w zaplanowanych atrakcjach i odkrywania magicznego oblicza Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. Noc Kultury od lat inspiruje uczestników i uczestniczki do odkrywania Lublina na nowo albo po raz pierwszy. Na jej program składają się projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz produkcje festiwalowe, których producentem są Warsztaty Kultury w Lublinie. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będą MiastoRelacje. – Bo relacje to coś więcej niż spotkania – to wzajemne oddziaływania, które kształtują sposób, w jaki doświadczamy przestrzeni i siebie nawzajem.

Relacja człowieka z miastem rodzi się w codziennych gestach: w spojrzeniu na fasadę budynku, w kroku na brukowanej ulicy, w zatrzymaniu się na światłach obok obcej osoby. Relacje to drobne interakcje, które łączą nas z miejscem, a przez to także z innymi ludźmi. Noc Kultury, kiedy ludzie wspólnie wychodzą na ulice, to moment, w którym te relacje eksplodują intensywnością – mieszają się, splatają, odkrywają na nowo – wyjaśnia Joanna Wawiórka Kamieniecka, dyrektorka Nocy Kultury.

Za identyfikację graficzną tegorocznej odsłony festiwalu ponownie odpowiada Iga Pałka. Tym razem oparła ją na występującej w naturze relacji nocnych owadów i światła. – Światło księżyca pozwala owadom utrzymywać stały tor lotu i prosty kurs. Jeśli napotykają na swojej drodze sztuczne światło, są zdezorientowane i gubią drogę, co obserwujemy często w postaci chmary owadów latających wokół żarówki. Ewolucja owadów zachodzi znacznie wolniej niż postęp technologiczny, stąd wynika niefortunna słabość owadów do sztucznego światła. Wbrew obiegowej opinii stworzenia te wcale nie lecą ku światłu, lecz padają ofiarą zamieszania w odczytywanych znakach.

Oprócz niezaprzeczalnego piękna świata nocnych owadów, zjawisko to pokazuje jak złożone mogą być różne zależności i że pozory mogą mylić – dodaje Wawiórka-Kamieniecka. Instalacje, które rozświetlą miasto Jak co roku uczestnicy i uczestniczki Nocy Kultury też będą podróżować od światła do światła, które na tę jedną noc zaburzy regularnie uczęszczane ścieżki mieszkańców i mieszkanek Lublina. Instalacja świetlna „Pomiędzy” przypomni nam, jak ważne jest spotkanie z drugim człowiekiem. Będzie to opowieść o tym, że potrzebujemy siebie nawzajem, by zobaczyć siebie naprawdę.

Dużo światła znajdziemy też w odświeżonych i jeszcze piękniejszych „Kwiatach zła” autorstwa Jarosława Koziary. Tu poznasz nadzieję polskiego rapu Nieodłącznym elementem Nocy Kultury stała się już Scena Rapowa. Podobnie jak przed rokiem, stanie ona na boisku za Zespołem Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów przy ul. Żmigród 10. Koncertową noc otworzą młodzi raperzy – zwycięzcy konkursu ogłoszonego przez Warsztaty Kultury. Ich obecność na Nocy Kultury 2025 może stać się punktem zwrotnym w ich karierze. Dla większości z nich będzie to pierwszy występ przed tak dużą publicznością.

Wystąpią: Szerry, Julox, Aszur, MZM, Bambus oraz Jan Maciąg. Młodzi raperzy zaprezentują swój autorski materiał. Gościnnie pojawi się Wlazix, młoda raperka, finalistka dwóch poprzednich edycji konkursu. Podczas koncertu młodzi artyści otrzymają też wyróżnienia przyznane przez Łonę, Juniora Stressa, Wiśnię Bakajoko oraz Zetenę. Po nich na scenie zaprezentują się również JoBee, Wiśnia Bakajoko oraz gwiazda wieczoru O.S.T.R. Na finał zaplanowano z kolei live act/set producenta Zeteny oraz beatmakera i DJ-a Cut-aheada, reprezentantów SNR Crew. Zaprezentują oni instrumentalne wersje znanych produkcji oraz świeże bity okraszone cutami i skreczami. Tego wieczoru można się więc spodziewać tłustego boom bapu i mięsistego brzmienia oldschoolowego duetu. Z okien kamienic znów wyrosną rośliny W ubiegłym roku wielu gości Nocy Kultury było zaskoczonych monochromatycznymi Heroinami Jarosława Koziary. Tym razem artysta podąży na przeciwległy biegun palety, prezentując „Śmierć to nie koniec”.

Z okien jednej z kamienic przy rynku wyrosną czarne przestrzenne formy, nawiązujące do występującego na Lubelszczyźnie Lejkowca dętego, zwanego potocznie kominkiem. Studenci Koziary wezmą na warsztat między innymi metalową blachę, dzięki czemu będziemy mogli oglądać bardzo oryginalne formy – „Kwiaty Paproci”. MiastoRelacje zinterpretowane w otwartym naborze – Niezwykle nas cieszy, że tegoroczne hasło festiwalu – MiastoRelacje – tak pięknie zinterpretowali zgłaszający się w otwartym naborze – mówi Wawiórka-Kamieniecka. Oto kilka pomysłów: „Granica Bliskości” Patrycji Domin to dwie ażurowe dłonie, próbujące się dotknąć, zawieszone w napięciu we wnęce starego muru. Instalacja symbolizuje relacje i granice zarówno te widoczne, jak i ukryte. Przypominają, że granice między ludźmi bywają iluzoryczne, a bliskość jest często na wyciągnięcie ręki. Spektakl teatralny pt. „Grzechy szkolne” podejmuje temat problemów młodych licealistów oglądanych z perspektywy dorosłości. Uwzględnia on ich pierwsze zauroczenia, zmysłowość, poszukiwanie własnej tożsamości, relacje rodzinne i dramaty osobiste. „Lublin, który przemija” to nietypowy spacer, którego przewodniczką będzie Magdalena Łuczyn. Wędrówka rozpocznie się od Dworca Lublin i ciekawostek związanych z jego architekturą, potem uczestnicy i uczestniczki sprawdzą, co nowego pojawiło się na Kośminku.

Spacer zakończy się na dawnym Flugplatzu na Bronowicach. – Odkrywając historię, pokażę i piękno, i różnorodność przyrody tych dzielnic. Przejdziemy wzdłuż Czerniejówki w poszukiwaniu bobrów, przyjrzymy się architekturze, obejrzymy murale i różne działania artystyczne – zapowiada Łuczyn. Podobnie jak w latach poprzednich, podczas Nocy Kultury codzienność znów wymknie się wszelkim definicjom. Na uliczkach Starego Miasta rozsiejemy interaktywną instalację „Speech balloons”, czyli komiksowe dymki z różnymi tekstami – idealne do pamiątkowej fotografii!

Noc Kultury z klocków W nocy z 7 na 8 czerwca będziemy też mieli okazję zobaczyć Lubelskie legendy z klocków LEGO. Wykonawcą projektu jest Michał Chmielowski, który jest też autorem niezwykłego cyklu scen z historii Polski – również w całości wykonanych z klocków LEGO. – A jeśli chodzi o kolorowe klocki w rozmiarze XXL, to takie zobaczymy na Placu po Farze. Postanowiliśmy część murków ubrać na kilka godzin w kolorowe pokrowce. Kolory pokrowców odpowiadają tym z identyfikacji graficznej Nocy Kultury – zapowiada Marzena Bielecka, dyrektorka programowa festiwalu.

Ta noc będzie połączeniem koloru żółtego (symbolizującego optymizm, radość i energię), różowego (miłość) i niebieskiego (wolność, otwartość, kreatywność). Noc w Browarze Tradycyjnie już Noc Kultury dotrze też do browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej. Oprócz wspomnianych wcześniej instalacji świetlnych uczestnicy i uczestniczki znajdą tu także wystawy ukazujące m.in. piękno i ulotność natury („Różni ludzie – jedna pasja”) czy skłaniające do refleksji nad aktualnym stanem świata („Nasze czasy”). Kino Perła przygotowało na tę noc dwa filmy: „Niebo nad Berlinem”, opowiadający historię dwóch aniołów wędrujących po powojennej stolicy Niemiec oraz „Wilczycę”, czyli historię Maryny, która z powodu odtrącenia przez męża, sprzedała duszę diabłu i zaczęła parać się magią.

Dodatkowo w Browarze zwiedzimy podziemia i zabytkową warzelnię, a po spacerze odpoczniemy w strefie chilloutu. W programie znajdzie się jeszcze wiele innych zaskakujących atrakcji. Harmonogram (na bieżąco uaktualniany) dostępny jest na stronie internetowej nockultury.pl.

Uwaga! W tym roku nie będą drukowane wersje papierowe programu. Z tego powodu warto zadbać o dostęp do internetu podczas Nocy Kultury, aby na bieżąco śledzić wydarzenia festiwalu. Na stronie każdy będzie mógł też stworzyć własny plan zwiedzania, dodając poszczególne punkty do ulubionych. O programie chętnie opowiedzą także nasi wolontariusze i wolontariuszki, których będzie można spotkać w punkcie informacyjnym. Podpowiedzą którędy najszybciej dotrzeć do wybranych atrakcji oraz przybliżą szczegóły programu. Ponadto, program Nocy Kultury będzie wydrukowany na stojakach ustawionych na trasie festiwalu oraz w formie nadruku na ścianie w punkcie informacyjnym.

O Nocy Kultury Noc Kultury to kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących ulicami miasta w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe! Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom.

Uczestnicy i uczestniczki mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy, czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury, poprzez instalacje w przestrzeni publicznej, zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Przed wyjściem koniecznie trzeba naładować baterie w aparacie. Noc Kultury 7/8 czerwca 2025 Lublin – Stare Miasto i Śródmieście nockultury.pl Wstęp wolny

VOD

Informacje kulturalne, 14.05.2025

Informacje kulturalne, 07.05.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE