startuje-filmowe-lato-w-lodzkim-wsrod-atrakcji-darmowe-warsztaty-dla-dzieci-i-pokazy-animacji

Startuje Filmowe lato w łódzkim. Wśród atrakcji darmowe warsztaty dla dzieci i pokazy animacji

Po raz czwarty organizatorzy Festiwalu Kamera Akcja wyruszają w wakacyjną podróż z projektem Filmowe lato. W tym roku sporo nowości - na trasie znajdzie się aż 7 miast (m.in. Rusiec, Krośniewice, Kutno czy Łódź), gdzie zarówno mali, jak i więksi znajdą coś dla siebie. W programie warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci, pokazy nagradzanych na światowych festiwalach filmów, kontynuacja cieszącego się popularnością Włącz Film. Kursu Animatora Kultury, a także projekcje inaugurujące trzydniowe wydarzenie dla dzieci z warsztatami i inspirującymi spotkaniami w Mediatece MeMo – a to wszystko zupełnie bezpłatnie.

Filmowe wakacje w Łodzi i okolicach

Obok nauki pisania i czytania, równie ważny jest rozwój kreatywności – a nie ma lepszej formy uczenia się niż poprzez zabawę. Filmowe lato w łódzkim to kulturalna rozrywka z filmami w roli głównej. Organizatorzy wydarzenia wiedzą, że województwo łódzkie kryje wiele filmowych tajemnic, dlatego od lipca do września odwiedzą zupełnie nowe miejsca filmowego regionu. Tegoroczne lato będzie rekordowe. Odwiedzimy aż 7 miast z całego województwa łódzkiego, w tym Rusiec, Krośniewice czy Kutno, gdzie oprócz pokazów nieobecnego tam kina, zaangażujemy mieszkańców do udziału w warsztatach, których celem jest wspólne spędzanie czasu z bliskimi i edukacja filmowa w jednym.  – zapowiada Malwina Czajka, dyrektorka FKA. Program pęka w szwach: ponad 70 wydarzeń, dziesiątki produkcji nagrodzonych na największych światowych festiwalach i elektryzujące spotkania z twórcami. Tegoroczna edycja projektu to także kontynuacja „Filmowych historii mówionych”, czyli nostalgicznych rozmów z mieszkańcami regionu o kinie małych ojczyzn, o żywych wspomnieniach i tradycjach związanych z lokalną kulturą filmową. Organizatorzy zapraszają także na wydarzenia online na platformie edukacyjnej Think Film, na której będzie można zobaczyć - już tradycyjnie - perełki łódzkich twórców i twórczyń, które w nieoczywisty sposób pokazują piękno regionu. Na finał - wydarzenie jakiego w Łodzi brakowało od lat - festiwal filmowy dla dzieci i młodzieży pod nazwą Filmowe lato. W dniach 30 sierpnia do 1 września 2024 r. w Bibliotece MeMo - wielkie święto filmu dla małych i tych nieco starszych. Będą projekcje, warsztaty i spotkania z twórcami świata filmu. Już teraz warto zarezerwować sobie czas na finał wakacji w Łodzi.

 

Rusiec pełen kultury

Już 5 lipca ekipa Festiwalu Kamera Akcja zawita do Ruśca. Dla najmłodszych szczególnie interesujące będą warsztaty animacji poklatkowej (g. 11:00) – dzieci wezmą kredki i pędzle w dłoń, stworzą własne postaci oraz scenografię i pod czujnym okiem animatorki Marii Madery (twórczyni m.in. animacji „Parauszek i przyjaciele”) nakręcą swój pierwszy film. Tuż po warsztatach na ekranie Gminnego Ośrodka Kultury w Ruścu wyświetlona zostanie animacja mistrzów japońskiego Studia Ghibli – „Tajemniczy świat Arrietty” Hiromasy Yonebayashi, szalona adaptacja „Pożyczalskich”, którzy starają się spokojnie żyć pod podłogą ludzkiego domu (g. 13:30). Starszych organizatorzy zapraszają na projekcję hitu 14. Festiwalu Kamera Akcja, docenionego przez krytyków i widzów na całym świecie, a także nominowanego do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2023 filmu „Poprzednie życie” Celine Song. To wzruszająca opowieść o dwójce osób, które kiedyś łączyło silne uczucie. Po latach udaje im się spotkać, ale ponowne nawiązanie więzi nie jest takie proste. Kolejne przystanki Filmowego lato w łódzkim to m.in. w Kutnie (30 lipca) oraz Krośniewicach (30 sierpnia)

Startuje Filmowe lato w łódzkim

Startuje Filmowe lato w łódzkim

Chcesz organizować wydarzenia filmowe? Zapisz się na kurs

Czwarta edycja Filmowego Lata nie mogłaby się odbyć bez kursu animatora kultury Włącz film. To kolejna odsłona wyjątkowych warsztatów skierowanych do twórców wydarzeń kultury. Jak zorganizować pokaz filmowy? Czym charakteryzuje się sprawna organizacja festiwalu? W jaki sposób dotrzeć do odbiorców rozsianych na portalach społecznościowych? Co zainteresuje nastolatków? Jak stworzyć nowoczesne wydarzenie, które wyedukuje i pozwoli na chwilę oddechu? Na te pytania odpowiedzą specjalnie zaproszeni goście, którzy podzielą się z warsztatowiczami swoimi doświadczeniami. W poprzednich edycjach kursu wśród gościń znalazły się m.in. Patrycja Mucha-Smolińska (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty), Olga Stanisławska (Dom Kultury w Kutnie) czy Magda Marczyk (Gutek Film), a tematyka warsztatów oscylowała od tego, jak zorganizować pokaz filmowy, aż po najskuteczniejsze sposoby promocji swoich inicjatyw. Nabór zgłoszeń rozpocznie się w lipcu.

Filmowe wieczory w łódzkim plenerze

Filmowe lato nie może istnieć bez kina plenerowego. Festiwal Kamera Akcja po raz kolejny we współpracy z TME Polówka zaprogramował porywającą sekcję Arthouse – selekcję filmowych perełek, które podbijały festiwale w Cannes, Wenecji, Berlinie czy Sundance, zyskując uznanie widzów i krytyków. Przed polówkowiczami osiem produkcji, które elektryzowały filmową publiczność przez cały ubiegły sezon, eksperymentowały z narracją i formą, a przy tym prowokowały do przemyśleń i dyskusji. Arthousowe filmy to must-see tego lata – mówi Przemek Glajzner, dyrektor FKA i programer Polówki. Sekcję już 5 lipca zainauguruje pokaz „Powoli” Mariji Kavtaradze, zmysłowe love story, które nagrodzone zostało za najlepszą reżyserię podczas festiwalu Sundance. W programie TME Polówki znalazły się także pozostałe hity ubiegłorocznej edycji Kamery Akcji, m.in.  kosmopolityczny koktajl „Przejścia” Iry Sachsa, „Club Zero” mocne i wyraziste kino Jessiki Hausner, przypominające miejscami spin-off „W trójkącie” Rubena Östlunda czy oklaskiwane podczas Berlinale „Czerwone niebo” Christiana Petzolda. Wszystkie pokazy rozpoczną się w każdy piątek po godzinie 21:00 w MSK Polesie przy ulicy Krzemienieckiej 2a i będą poprzedzone prelekcjami wygłaszanymi przez organizatorów Festiwalu Kamera Akcja.

VOD

Informacje kulturalne, 10.07.2024

Informacje kulturalne, 03.07.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE