maj-pelen-teatralnych-premier-piec-nowych-spektakli-w-teatrze-telewizji

Maj pełen teatralnych premier. Pięć nowych spektakli w Teatrze Telewizji

W maju na antenach Telewizji Polskiej Teatr Telewizji pokaże aż pięć premier. Będą to najważniejsze spektakle z polskich scen teatralnych ostatnich sezonów, a także telewizyjne przedstawienie nawiązujące do Teatru Sensacji „Kobra”. Pierwszą z propozycji jest emisja monodramu Krystyny Jandy „Zapiski z wygnania”. Co jeszcze widzowie Teatru Telewizji zobaczą w maju?

Monodram Krystyny Jandy z warszawskiego Teatru Polonia powstał na podstawie wspomnień Sabiny Baral pod tytułem „Zapiski z wygnania”. To osobista opowieść autorki o marcu 1968 r., kiedy razem ze swoją rodziną została zmuszona do emigracji z Polski. Pisarka miała wtedy dwadzieścia lat.

Spektakl o tym samym tytule co książka jest nie tylko opisem tamtych zdarzeń widzianych oczami młodej kobiety. Staje się również przestrogą dla kolejnych pokoleń przed nienawiścią, ksenofobią i antysemityzmem. Twórcy wzbogacili inscenizację o fragmenty wideo ukazujące tamten ponury czas: urywki kronik filmowych, cytaty przemówień urzędników partyjnych oraz fotografie i wypowiedzi skazanych na banicję. W sztuce wykorzystano także piosenki ze słowami Agnieszki Osieckiej, Juliana Tuwima czy Wojciecha Młynarskiego, kadisz oraz wiersze autorstwa Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta.

Akcja spektaklu „Powiem wam, jak zginął” rozgrywa się w starej rodowej posiadłości Sary (Roma Gąsiorowska) i Iana Drummondów (Rafał Gąsowski) w Anglii. Fot. Władysław Kompała/ TVP

Akcja spektaklu „Powiem wam, jak zginął” rozgrywa się w starej rodowej posiadłości Sary (Roma Gąsiorowska) i Iana Drummondów (Rafał Gąsowski) w Anglii. Fot. Władysław Kompała/ TVP

Kryminalny spektakl w reżyserii Marka Bukowskiego nawiązuje do popularnych inscenizacji telewizyjnych z Teatru Sensacji „Kobra”. Autorem sztuki jest Joe Alex, jeden z najpopularniejszych scenarzystów sensacyjnych przedstawień w Teatrze Telewizji. Pod tym pseudonimem krył się Maciej Słomczyński. Joe Alex był nie tylko autorem, ale również bohaterem kryminałów. W „Powiem wam, jak zginął” imię to nosi fikcyjny autor powieści kryminalnych, który wraz z przyjacielem – inspektorem Scotland Yardu – ma rozwiązać sprawę tajemniczego zabójstwa swojego przyjaciela z młodości.

„Powiem wam, jak zginął” zostało po raz pierwszy wystawione w Teatrze Sensacji „Kobra” w 1959 r. przez reżysera Józefa Słotwińskiego. Po ponad sześćdziesięciu latach do tej sztuki powraca Marek Bukowski. W nowej wersji inscenizacji widzowie zobaczą plejadę polskich aktorów, m.in.: Grzegorza Małeckiego, Sebastiana Stankiewicza, Romę Gąsiorowską, Mariusza Jakusa, Jana Wieczorkowskiego i Klarę Bielawkę.

Spektakl „Cudzoziemka” jest adaptacją autobiograficznej powieści Marii Kuncewiczowej. Fot. Agata Rucińska

Spektakl „Cudzoziemka” jest adaptacją autobiograficznej powieści Marii Kuncewiczowej. Fot. Agata Rucińska

Spektakl poznańskiego Teatru Polskiego jest adaptacją słynnej autobiograficznej powieści Marii Kuncewiczowej. Książka opowiada o toksycznej relacji z matką. Na tym również skupia się reżyserka przedstawienia Katarzyna Minkowska. „Cudzoziemka” jest przede wszystkim portretem kobiety, której wszystkie klęski, zawody, a także despotyczna natura w połączeniu z egzaltacją, czułością oraz wrażliwością miały wpływ na niszczenie relacji z mężem i dziećmi. Ta dramatyczna opowieść została przełamana humorem i komediowymi dialogami. Choć książka Kuncewiczowej była powieścią napisaną w okresie międzywojennym, to twórcy sztuki zdecydowali się umieścić akcję swojej inscenizacji we współczesnych czasach.

W spektaklu „W maju się nie umiera” Agnieszka Przepiórska zagrała Barbarę Sadowską – matkę zabitego Grzegorza Przemyka. Fot. Władysław Kompała/ TVP

W spektaklu „W maju się nie umiera” Agnieszka Przepiórska zagrała Barbarę Sadowską – matkę zabitego Grzegorza Przemyka. Fot. Władysław Kompała/ TVP

Gdyby żył, miałby dziś sześćdziesiąt lat. 14 maja 1983 r., trzy dni przed swoimi dziewiętnastymi urodzinami, zmarł maturzysta Grzegorz Przemyk. Został skatowany na komisariacie przez milicjantów, a w wyniku obrażeń zmarł. Spektakl „W maju się nie umiera” wyprodukowany przez warszawski Dom Spotkań z Historią jest opowieścią Barbary Sadowskiej – poetki, antykomunistycznej działaczki sprzeciwiającej się systemowi, ale przede wszystkim matki Grzegorza Przemyka. Po śmierci syna walczyła o sprawiedliwość i zachowanie dobrego imienia swojego dziecka.

Sztuka portretuje matkę w żałobie. Przedstawia również historię młodzieńczych marzeń oraz ideałów dojrzałej kobiety, których nie udało jej się zrealizować. W postać Barbary Sadowskiej wcieliła się Agnieszka Przepiórska. Za swoją rolę aktorka otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza.

Bohaterami spektaklu „1989” są trzy małżeństwa: Frasyniukowie, Kuroniowie i Wałęsowie. Fot. Bartek Barczyk

Bohaterami spektaklu „1989” są trzy małżeństwa: Frasyniukowie, Kuroniowie i Wałęsowie. Fot. Bartek Barczyk

Muzyczny spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery jest koprodukcją Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Autorzy przedstawienia ukazują dzieje robotniczej opozycji i upadku komunizmu, ale z zupełnie innej perspektywy. Bohaterami sztuki „1989” są trzy małżeństwa: Frasyniukowie, Kuroniowie i Wałęsowie. Opowieść o polityce i historii zderza się tu z prywatnymi dramatami protagonistów. Twórcy zdecydowali się na musicalową formę swojej inscenizacji, która ma być atrakcyjna zarówno dla młodych, jak i dojrzałych widzów. Przedstawienie „1989” było jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych ostatnich sezonów. Spektakl został doceniony przez krytyków oraz widzów.

MJ

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE