Cracow Art Week powraca, by w dniach 19-26 kwietnia 2024 roku ponownie zająć przestrzenie krakowskich galerii sztuki, pracowni, a także nietypowych przestrzeni publicznych i niepublicznych.
XIII edycja KRAKERSa odbędzie się pod hasłem ,,Czuj, czuj, odczuwaj”. Jest ono trawestacją słynnego harcerskiego zawołania będącego rodzajem powitania lub pożegnania. Nie jest to jak w pierwowzorze fraza wykrzyknikowa, lecz zachęta do zanurzenia się w sobie, pogłębienia odczuć oraz skupienia na emocjach. Coraz większą wagę przykłada się zarówno do psychologicznej warstwy dzieł sztuki, jak i do kondycji psychicznej samych twórców. Artyści wychodzą poza problematykę sztuki, następuje psychologizacja twórczości. Współcześni artyści dbają o swój dobrostan i równowagę emocjonalną, korzystają z psychoterapii i dzięki temu są bardziej świadomi, pewni swoich celów. Dla osób biorących udział w Cracow Art Week również istotne są takie pojęcia i wartości takie jak opieka, troska, uważność. Widoczne są na przykład pozytywne skutki oddziaływania sztuki na odbiorców wykorzystywane w arteterapii.
Krakers - Cracow Art Week 2024
Empatia, czułość, wrażliwość, pragnienie pełnego, spełnionego życia charakteryzują dużą część twórców nie tylko młodej generacji. Następuje tym samym switch pokoleniowy, przełączenie się pomiędzy generacjami, ale także pomost rozpięty od przeszłości do aktualności. Artyści zajmują się pracą twórczą z wyboru, ze wszystkimi konsekwencjami, podejmując często duże ryzyko, niemniej szanują to co sami tworzą, szanują siebie nawzajem, mniej oceniają, są wrażliwi na siebie nawzajem i na otaczający świat. Obecny w sferze publicznej, ale też w naszych codziennych rozmowach temat kondycji planety i odczuwalnych zmian klimatycznych podczas tegorocznej edycji zostanie przekuty w opowieść o najczulszych i najbardziej intymnych doznaniach. Twórcy, animatorzy, wykładowcy uczelni artystycznych komunikują swoje odkrycia i komunikując się poprzez sztuką współdzielą się z nimi z publicznością poprzez doświadczanie i odczuwanie.
Szczególnie ważna misja w tej materii przyświeca konkursowej sekcji Laboratorium, zachęcająca do prezentacji w ramach Programu Głównego projektów korespondujących z tegorocznym motywem ,,Czuj, czuj, odczuwaj”. Kierowana jest ona w szczególności do tych, którzy często nie posiadają stałych lokali ani miejsc - zarówno artystów indywidualnych, jak i kolektywów.