nfm-rezonanse-sztuki-xiv-cztery-glosy-wystawa-malarstwa

NFM / Rezonanse Sztuki XIV / CZTERY GŁOSY - wystawa malarstwa

Szanowni Państwo,

w imieniu pana Andrzeja Kosendiaka, dyrektora Narodowego Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu, a także pana Piotra Kielana, kuratora cyklu Rezonanse Sztuki, mamy zaszczyt zaprosić na wystawę Cztery głosy, w ramach której będzie można obejrzeć prace Zbigniewa Gorlaka, Andrzeja Zdanowicza, Wojciecha Ledera i Lesława Tetli.

Wernisaż odbędzie się 15 grudnia 2023 o godz. 17.30
we foyer NFM (pl. Wolności 1).
Wystawa potrwa od 8 grudnia 2023 do 10 lutego 2024 roku
i będzie dostępna dla zwiedzających w godz. 11.00–18.00. Podczas koncertów zewnętrznych organizatorów wstęp jest możliwy jedynie za okazaniem ważnego biletu na dane wydarzenie.

„Cztery głosy” to czternasta odsłona cyklu Rezonanse Sztuki, wystaw przygotowywanych dla Państwa od 2015 roku przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych. Tym razem do wnętrz Narodowego Forum Muzyki zaprosiłem malarzy, profesorów polskich uczelni artystycznych z Gdańska, Poznania, Łodzi i Katowic. Prezentacja ta będzie prawdziwą ucztą dla miłośników malarstwa oczekujących wirtuozerii warsztatowej oraz wyjątkowych rozwiązań artystycznych. W obrębie czterech indywidualnych wystaw zostanie wyeksponowanych po kilkanaście prac każdego z artystów.

Zbigniew Gorlak, Andrzej Zdanowicz, Wojciech Leder i Lesław Tetla to doświadczeni artyści, zmagający się z malarstwem od czterdziestu lat. Zdobywali doświadczenie w wielu dyscyplinach, począwszy od rysunku przez grafikę, malarstwo i fotografię po sztuki multimedialne. Ich prace były wielokrotnie nagradzane na krajowych i międzynarodowych konkursach. Znajdują się w znamienitych muzeach i kolekcjach na całym świecie.


Kurator projektu, prof. Piotr Kielan

Do zobaczenia
Zespół NFM

Rezonanse Sztuki XIV, CZTERY GŁOSY, grudzień 2023 - luty 2024, NFM

Rezonanse Sztuki XIV, CZTERY GŁOSY, grudzień 2023 - luty 2024, NFM

Biogramy artystów

Zbigniew Gorlak

Studiował u prof. Władysława Jackiewicza. Profesor w pracowni rysunku i malarstwa na ASP w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem i litografią. Kurator i pomysłodawca dużych przedsięwzięć wystawienniczych, m.in. ,,Retrospekcja I i II”, ,,Trzy kolory – niebieski, biały, czerwony”, ,,Wrocław w Gdańsku, Gdańsk we Wrocławiu”. Współpracował z Fundacją im. M.M. Pieńkowskiego. Jego prace znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Kolekcji LEGO Company w Billung w Danii, Muzeum Tarnowskich w Tarnobrzegu. Autor tzw. PLASTIKOWEJ ARMII LE&GO, panoramy malarskiej nawiązującej do Terakotowej Armii z grobowca Cesarza Chin Shi w Sian w Chinach. Tworzy cykle prac – litografii i obrazów pt. HORA MELANCHOLICA i PITTURA MELANCHOLICA. W malarstwie i w grafice porusza się wokół rzeczywistości, tym, czym żyje dzisiaj, w ścisłym związku z przeszłością – cykl URBS & ANIMALIA. 21 kwietnia 2023 ukończył projekt Książka pt. Pierścienie Czasu / Z Domu. Wydawnictwo dotyczy PRZEMIJANIA. W projekt zaangażowani są naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Sztuk Pięknych oraz artyści podejmujący w swojej twórczości temat przemijania. W roku 2020 otrzymał Brązowy Medal Gloria Victis.

Andrzej Zdanowicz

Urodzony w Poznaniu. Studia ukończył w 1985 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na kierunku malarstwo. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w Pracowni Malarstwa prof. Jana Świtki. Kierownik IV Pracowni Malarstwa w UAP od 2007 r. Tytuł Profesora z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej otrzymał w 2012 r. Profesor zwyczajny UAP od 2014 r. Dziekan Wydziału Malarstwa w latach 2008–2016 r. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Jego prace znajdują się w zbiorach w Polsce i za granicą. Wybrane wystawy: Wystawa indywidualna w galerii „ON” (Poznań, 1984); wystawa zbiorowa w galerii „Krzysztofory” (Kraków, 1986); wystawa indywidualna w galerii BWA w Pile (1986); wystawa indywidualna w galerii „Wielka 19” (Poznań, 1988); wystawa zbiorowa w galerii „Arsenał” (Warszawa, 1988); wystawa zbiorowa „Zivot je lep” w galerii BWA w Poznaniu (1992); wystawa indywidualna Aotearoa w galerii „Wodna” (Poznań, 1996); wystawa indywidualna Malarstwo w Galerii Miejskiej (Mosina, 2005); wystawa indywidualna Transfuzja koloru w galerii „Wozownia” (Toruń, 2007); wystawa indywidualna Pytania. Odpowiedzi w galerii ASP „Za szybą” (Wrocław, 2010); wystawa indywidualna W związku z kinem w galerii MBWA (Leszno, 2012); wystawa zbiorowa Luftlinie w Kunstmuseum Ahrenshoop (2018).

Wojciech Leder

Absolwent Wydziału Malarstwa PWSSP w Łodzi, studiował także filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. Laureat Grand Prix Bielskiej Jesieni w 1997 roku. Wystawiał prace m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Atlasie Sztuki, Galerii Bon a Tirer w Nowym Jorku, Zachęcie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Galerii Ego. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych: Mediation Biennale; Motiva (Wiedeń); International Biennale of Art (Fukushima); Poles/Kutuplar (Galeria Empires, Istambuł). Kurator wystawy Biografie rzeczy w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, kurator wystawy Piękny Prawdomówny w Muzeum Sztuki w Łodzi. Kieruje Pracownią Imperatywu Malarskiego na Wydziale Sztuk Pięknych ASP w Łodzi. Od 2016 profesor zwyczajny sztuk plastycznych. Odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.

Lesław Tetla

Pracuje w akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na stanowisku profesora nadzwyczajnego, gdzie w roku 2009 utworzył i do dzisiaj prowadzi Pracownię Działań Interdyscyplinarnych. Zajmuje się malarstwem, sztuką instalacji, sztuką wideo, realizuje prace site-specific. W swej twórczości analizuje środowisko miejskie, bada wpływ architektury na zachowania jej użytkowników. W ramach rezydencji artystycznych prowadził badania dzielnic mieszkaniowych m.in. Kairu, Cleveland, Detroit, Północnej Anglii, wyspy Leros. W roku 2016 był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej i profesorem wizytującym Cleveland State University. Ponadto wygłaszał wykłady m.in. na Case Western Reserve University, Youngstown State University, Missouri State University. Jest inicjatorem wielu projektów artystycznych i kuratorem wystaw: Chiosc (Rondo Sztuki, Katowice), Space as a tool for shaping social attitudes (Muzeul Zemstvei, Kiszyniów), Last Shot (Muzeum Śląskie, Katowice), Equinox (Brick City Gallery, Springfield), Lombard Bytom (CSW Kronika, Bytom). Prezentował swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Europie, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, m,in. w Waterloo Arts Gallery w Cleveland (USA), Platform A Gallery w Middlesbrough (Wielka Brytania), Kunsthalle Hannover (Niemcy) CREA Cantieri del Contemporaneo w Wenecji (Włochy).

VOD

Informacje kulturalne, 20.11.2024

Informacje kulturalne, 13.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE