xi-miedzynarodowy-konkurs-dyrygentow-im-grzegorza-fitelberga

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

21 listopada 2023 r. w Sali Kameralnej Filharmonii Śląskiej
odbyła się konferencja prasowa podsumowująca pierwszy etap
XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

W konferencji udział wzięli: Adam Wesołowski dyrektor Filharmonii Śląskiej i dyrektor XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga oraz Patrick Fourniller, dyrygent, przewodniczący Jury w Konkursie.

Przewodniczący Jury podziękował wszystkim uczestnikom, a także podkreślił bardzo wysoki poziom zmagań. Dyrektor Filharmonii Śląskiej Adam Wesołowski złożył także podziękowania Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, która przez cztery dni pierwszego etapu towarzyszyła dyrygentom.

Najważniejszą częścią konferencji było ogłoszenie osób zakwalifikowanych do drugiego etapu.

Do kolejnego etapu przesłuchań dopuszczonych zostało 12 osób.
W kolejności alfabetycznej są to:
1. Simon Edelmann
2. Maria Fuller
3. Sukjong Kim
4. Wiliam Lai
5. Gyuseong Lee
6. Haoran Li
7. Mikhail Mering
8. Joonas Pitkänen
9. Sergey Simakov
10. Joanna Natalia Ślusarczyk
11. Drummado Wijnhamer
12. Jong-Jie Yin

Do Konkursu zgłosiło się aż 256 młodych dyrygentów z całego świata: reprezentowali oni 43 kraje znajdujące się na 6 kontynentach. Na podstawie przesłanych materiałów video komisja zakwalifikowała do udziału w konkursie
50 najlepszych dyrygentów. W pierwszym etapie wystąpiło 44 uczestników.

Jury XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga to grono największych autorytetów muzycznego świata. Znajdują się w nim nie tylko uznani dyrygenci, ale także menedżerowie artystyczni, koncertmistrzowie oraz dyrektorzy znaczących instytucji w Polsce i poza jej granicami: Lawrence Foster, Patrick Fournillier, Ayyub Guliev, Federico Hernández, Marcin Nałęcz – Niesiołowski, Michał Nesterowicz, Yaroslav Shemet, Dmitry Sitkovetsky, Daniel Stabrawa, Christopher Warren-Green, Johannes Wildner, Stephen Wright oraz Andriy Yurkevych.

Zmagania Konkursowe potrwają do 24 listopada. Wyłonieni w trzecim etapie laureaci wystąpią na dwóch koncertach. Pierwszy z nich odbędzie się 25 listopada w Filharmonii Śląskiej, a drugi – 27 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Główną nagrodą w Konkursie będzie Złota Batuta oraz nagroda finansowa w wysokości 20 tysięcy euro dla najlepszego uczestnika. Drugie miejsce wiązać się będzie ze zdobyciem Srebrnej Batuty i nagrody 10 tysięcy euro. Trzecie miejsce z kolei to Brązowa Batuta i 6 tysięcy euro. Przyznane zostaną także trzy równorzędne wyróżnienia w wysokości 4 tysięcy euro. Warto podkreślić, że w ramach konkursu przyznane zostaną również nagrody pozaregulaminowe ufundowane przez Fundację im. Jerzego Semkowa, Kancelarię Prawną Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak, Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz STOART. Niezwykle cennymi nagrodami dla uczestników są zaproszenia do poprowadzenia koncertów polskich oraz zagranicznych orkiestr. Takich zaproszeń w obecnej edycji konkursu przewidzianych jest 42, w tym 9 poza granicami Polski.

fot. Wojciech Mateusiak

fot. Wojciech Mateusiak

Konkurs dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Kancelaria Prawna Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, Fundacja Jerzego Semkowa, Związek Artystów i Wykonawców STOART – fundatorzy nagrody pozaregulaminowej

VOD

Informacje kulturalne, 20.11.2024

Informacje kulturalne, 13.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE