Warto tu być za rok!
14. Festiwal Kamera Akcja zakończył się w wielkim stylu. Rekordowe zasięgi promocyjne, wyprzedane karnety, pełne sale na wszystkich seansach, a przede wszystkim dziesiątki inspirujących spotkań i dyskusji, które co roku cieszą się tak samo dużym zainteresowaniem, jak pokazy filmowe. Taki wynik, to dowód na to, że Kamera Akcja, jako jedyny festiwal filmów fabularnych w Łodzi, na stałe wpisał się na mapę najważniejszych polskich wydarzeń filmowych.
Nie ma drugiego takiego festiwalu, gdzie przeważają rozmowy i spotkania
Liczby nie kłamią w sumie było aż: 100 gości, 110 seansów, ponad 30 wydarzeń specjalnych, a więc łącznie 4 dni pokazów stacjonarnych na pięciu salach w Szkole Filmowej w Łodzi, w Muzeum Kinematografii oraz w Monopolis, a także 4 dni pokazów online. Festiwal to przede wszystkim ludzie – społeczność kinomanów, która rokrocznie zjeżdża do Łodzi z całej Polski, by rozmawiać o kinie.
Najbardziej gorącym hitem tegorocznego festiwalu okazał się film otwarcia, czyli „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. Zainteresowanie seansem polskiego kandydata do Oscara i spotkaniem z jego twórcami było na tyle duże, że nie wszyscy zmieścili się w zapełnionej po brzegi sali Monopolis, dlatego organizatorzy włączyli do programu dodatkowy pokaz filmu, a producent Sean Bobbitt i aktorka Kamila Urzędowska, postanowili zostać dłużej w Łodzi.
Powodzenie tegorocznej edycji przeszło nasze oczekiwania. Festiwal może poszczycić się zaangażowaną publicznością, która poszerza się z roku na rok o nowych kinomanów, którzy usłyszeli o imprezie od swoich znajomych, takich samych zajawkowiczów jak oni – podkreślają dyrektorzy Kamery Akcji, Przemysław Glajzner i Malwina Czajka.
Kinomani z całej Polski przywykli do tego, że w połowie października na cztery dni jadą spotkać się z ludźmi, którzy kochają kino. Tu spotkać można prawie wszystkich i mieć czas celebrować kino w kameralnej atmosferze - to atut i siła Kamery Akcji – mówi Marlena Gabryszewska, prezes Stowarzyszenia Kina Studyjnych.
Festiwal Kamera Akcja to jedyne wydarzenie filmowe w Polsce, gdzie rozmowy o kinie są równie ważne, a może nawet ważniejsze, niż samo oglądanie filmów. W programie oprócz docenianych na świecie produkcji, które jeszcze nie trafiły do polskich kin, znalazły się warsztaty i panele dyskusyjne, w których udział wzięły ekspertki i eksperci z branży filmowej. Dyskusje to serce naszego festiwalu. Nie ma drugiego takiego festiwalu, gdzie przeważają rozmowy i spotkania, które pozwalają widzom poszerzyć horyzonty i spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy na zmieniający się z każdym rokiem świat kinematografii – mówi Malwina Czajka. Podczas zamknięcia festiwalu widzowie spotkali się z reżyserką Kingą Dębską po pokazie „Święta ognia”, a także poznali werdykt Międzynarodowego Konkursu Authors Spotlight. Nagrodę główną w kategorii „Najlepsza etiuda Live Action” zdobył film „Starsza pani szuka” Marii Wider.
To jeden z najlepszych weekendów roku – potwierdzają widzowie!
Liczby i statystyki to jedno, najważniejsze pozostają indywidualne wspomnienia festiwalowiczów i festiwalowiczek. To był absolutnie jeden z najmilszych weekendów tego roku – komentował na gorąco w mediach społecznościowych Typowy Jędrzej – student filmoznawstwa. – To nie tylko filmy, mnóstwo przedpremier, mnóstwo okazji do nadrobienia zaległości czy do nadrobienia klasyki, ale to przede wszystkim [...] wspaniała okazja do tego, żeby się spotkać, spędzić wspólnie czas. […] Wzruszyłem się, jak widziałem na parkiecie krytyków, których regularnie czytam, osoby z produkcji, blogerów czy pracowników naukowych i wszyscy balowali, jakby jutro miała nie być.
Podobne odczucia miały krytyczki filmowe i krytycy, którzy od lat odwiedzają Łódź. Jak pisze swoje teksty krytyczno-filmowe, to nie wiem, do kogo to trafi, czy kogoś to obchodzi, ale jak przyjeżdżam na Festiwal Kamera Akcja, to wiem, że spotkam ludzi, których interesuje to, co mam do powiedzenia [...] Fajnie wiedzieć, że ludzie wciąż jeszcze chcą rozmawiać o kinie – podkreślał krytyk filmowy i literacki Igor Kierkosz. Lubię Kamerę Akcję za to uczucie, że jest się otoczonym ludźmi, którzy dzielą jedno środowisko: filmowe, krytyczno-filmowe, akademickie, festiwalowe [...] To co FKA wprowadza jest niesamowite, pod kątem zrzeszenia środowiska. Nie ma drugiego takiego festiwalu na całym, być może nawet, świecie – mówił krytyk Łukasz Mańkowski.
Takie opinie można mnożyć, pojawiały się one również wśród widzów, którzy co roku podkreślają, że największym atutem festiwalu jest panująca na nim rodzinna atmosfera, a także inspirujące i twórcze spotkania, w których mogą wziąć udział. W tym roku na uczestniczki i uczestnicy czekały m.in. warsztaty organizowane w ramach projektu Akcja Edukacja jak case study filmu „Strefa interesów” Jonathana Glazera. Bardzo dużym zainteresowanie cieszyły się „Warsztaty z szybkiego pisania”, do których organizatorzy zaprosili Michała Walkiewicza, dziennikarza filmowego i redaktora naczelnego portalu Filmweb. Fascynujące były także warsztaty, które odbyły się pod nazwą „Krytycy i twórcy rozmawiają” pod opieką, edukatorki i krytyczki filmowej Kai Klimek.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się także wydarzenia w ramach części online Kamery Akcji i Akcji Edukacji, m.in. wirtualne spotkanie z Gabrielą Muskałą o procesie powstania filmu „Błazny” oraz dyskusja „Crew United: Networking in the film industry” z Ireną Grucą-Rozbicką. Ponadto scenarzysta Krzysztof Rak opowiedział o wzajemnej relacji na linii twórca-krytyk filmowy, zaś kulisy powstania nagrodzonego na Festiwalu w Gdyni filmu „Imago” uchyliła aktorka i współscenarzystka Lena Góra.
Wszystko co dobre, kończy się zawsze za szybko, jednak już teraz organizatorzy Festiwalu Kamera Akcja zapraszają na przyszłoroczną, jubileuszową 15. edycję, która odbędzie się w dniach 24-27 października 2024 r. w Łodzi. Warto też zajrzeć na kanał YouTube Festiwalu Kamera AKcja, gdzie systematycznie pojawiają się wywiady z twórcami takimi jak Dawid Nickel, Krzysztof Rak, a także analityczką mediów Dorotą Pawelec czy rozmowy z cyklu Filmowe Historie Mówione - z kierownikami kin, organizatorami festiwali filmowym, dystrybutorami w ramach projektu Filmowe Lato w Łódzkim.
14. Festiwal Kamera Akcja, fot. Monopolis
14. Festiwal Kamera Akcja odbywał się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi
(16 -19.10.2023 online na platformie Think Film). Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Głównymi partnerami festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Kinematografii i Monopolis. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy".
Spotkania z cyklu Akcja Edukacja dofinansowane są z budżetu Miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA.