bursztyn-baltycki-historia-i-terazniejszosc

„BURSZTYN BAŁTYCKI. HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ”

WYKŁAD TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE „BURSZTYN. SKARB BAŁTYKU”

21.10. 2023 r. g. 12.00
Willa Caro – Muzeum w Gliwicach

Już w najbliższą sobotę 21 października o godz. 12.00 serdecznie zapraszamy na kolejny z cyklu przygotowanych wykładów towarzyszących wystawie „Bursztyn. Skarb Bałtyku” w Muzeum w Gliwicach który poprowadzi kurator wystawy Robert Bartkowski pt. „Bursztyn bałtycki. Historia i teraźniejszość”.

„Wykład „Bursztyn bałtycki. Historia i teraźniejszość” będzie swoistym kompendium wiedzy o bursztynie - czym jest, skąd się wziął, jakie ma właściwości, jak w poszczególnych epokach był wykorzystywany i co z niego wykonywano. Opowiemy też o najbardziej znanych ośrodkach bursztynniczych – od średniowiecza aż po wiek XX. Spotkanie będzie doskonałym wstępem do kolejnych wykładów, które w sposób jeszcze bardziej skonkretyzowany przybliżą nam temat bursztynu” – mówi Robert B. Bartkowski, kurator wystawy.

Po nim, około godz. 13.15, zaplanowane jest kuratorskie oprowadzanie po wystawie.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

***

Wystawa jest pierwszą na Śląsku (a nawet pod kątem interdyscyplinarnego spojrzenia – w Polsce) ekspozycją czasową prezentującą tak wielowymiarowo i kontekstowo owo naturalium, wyłączając dotychczas istniejące, powszechnie znane stałe jego prezentacje w Muzeum Bursztynu – Oddziale Muzeum Gdańska, Muzeum Zamkowym w Malborku czy Muzeum Bursztynu w Jarosławcu.
Na wystawie zgromadzono około 300 różnorodnych obiektów, z czego ponad 200 wypożyczono z kilkudziesięciu polskich instytucji muzealnych (w tym rezydencji królewskich), kolekcji kościelnych, zbiorów uniwersyteckich, instytutów badawczych oraz kolekcji prywatnych. Wiele z nich nigdy wcześniej nie było prezentowanych szerszej publiczności.

Najcenniejszymi wśród ogromnej liczby prezentowanych cymeliów są bursztynowy pucharek „kulawka” Zygmunta III Wazy oraz bursztynowe zawieszenie królowej Anny Jagiellonki z przedstawieniem króla Stefana Batorego ze Skarbca Katedry na Wawelu; srebrna patera dekorowana bursztynowymi płytkami z dawnych zbiorów Izabeli Czartoryskiej-Działyńskiej z Gołuchowa (dziś Muzeum Narodowego w Warszawie); wykładana bursztynowymi płytkami i dekorowana kością słoniową szkatułka na biżuterię warsztatu gdańskiego bursztynnika Michaela Redlina z daru kan. Michała Sołtyka oraz nóż renesansowy z zestawu infantki i arcyksiężnej Klary Izabeli Eugenii Habsburg z daru Władysława Czartoryskiego, oba przekazane dla Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prezentowane zbiory oprócz kolekcji Muzeum w Gliwicach pochodzą z kilkunastu instytucji z kraju, właścicieli prywatnych, instytutów naukowo-badawczych w tym m.in.: Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu, Skarbca katedry na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN w Krakowie, Biblioteki PAN i PAU w Krakowie i wielu innych.

Patroni honorowi: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Prezydenta Miasta Gliwice Adam Neumann, Narodowy Instytutu Dziedzictwa oraz Narodowy Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

Patroni wystawy: Baltic Jewellery News, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników w Gdańsku (International Amber Association), Bursztynisko, Amber.com.pl, Amber Experts, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Stowarzyszenie Antykwariuszy i Marszandów Polskich i Międzynarodowa Unia Antykwaryczna, Galeria YES w Poznaniu, Galeria Sztuki w Legnicy

Patronat medialny: TVP Kultura, ARTE.tv, Radio CCM

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Dyrektor Muzeum w Gliwicach: Beata Badura-Wituła

Kurator wystawy: Robert B. Bartkowski, kustosz w Muzeum w Gliwicach

„BURSZTYN BAŁTYCKI. HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ”

„BURSZTYN BAŁTYCKI. HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ”

Link do strony www z wydarzeniem
http://muzeum.gliwice.pl/pl/wydarzenia/bursztyn-baltycki-historia-i-terazniejszosc
Link do wydarzenia na facebooku
https://www.facebook.com/events/1723091288200517?ref=newsfeed

VOD

Informacje kulturalne, 20.11.2024

Informacje kulturalne, 13.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE