komnaty-swiatla-i-srebrne-wrota-arcydzielo-dwoch-narodow-ukrainy-i-polski

Komnaty Światła i Srebrne Wrota, Arcydzieło Dwóch Narodów – Ukrainy i Polski

Monumentalna wystawa sztuki sakralnej na powierzchni tysiąca m2 w Hali Sportowej Pałacu Sulisław! Najwyższej klasy dzieła kultury i sztuki ukraińsko-polskiej w obliczu wojny na Ukrainie!

Wystawa obejmuje twórczość największego w historii nowożytnej Europy witrażysty prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego (1904-1985), profesora słynnej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawa w Sulisławiu przyjmie formę wielkoformatowych przeźroczystych cyfrowych wydruków witraży. Przeźroczyste folie i iluminacja światłami LED stworzą niepowtarzalne wrażenie kontaktu widza z oryginalnym dziełem witrażowym.

Wystawę witraży dopełni ekspozycja przedstawiająca fotografie ukazujące proces prac rekonstrukcyjnych unikalnego zabytku Ukraińskiego Baroku – Srebrnych Wrót Królewskich Głównego Ikonostasu Soboru Św. Sofii w Kijowie, których rekonstrukcji podjął się członek Związku Szlachty Rzeczypospolitej (stowarzyszenie z siedzibą w piastowskim Zamku w Brzegu), a zarazem wnuk prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego - Jan Stalony-Dobrzański: architekt, konserwator zabytków, scenograf mający w swym dorobku odbudowę spalonego prawosławnego sanktuarium na Św. Górze Grabarce.
Wystawa ta opowie o nierozłącznej historii rekonstrukcji Srebrnych Wrót i powstaniu niezależnej od Moskwy, Cerkwi Ukraińskiej. Temat Srebrnych Wrót w czasie obecnej wojny na Ukrainie ma olbrzymie znaczenie, ponieważ ukazuje, że walka o Ukrainę toczona jest równocześnie obok pól bitewnych na polu religijnym – to walka o dusze wiernych.

W 2021 r., 4 miesiące przed inwazją Rosji na Ukrainę w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu odbyła się konferencja naukowa na temat Srebrnych Wrót pod patronatem medialnym TVP Kultura. Więcej na ten temat pod linkiem:
https://tvpkultura.tvp.pl/56453664/konferencja-naukowa-srebrne-wrota-mistrzostwo-polskich-konserwatorow-zabytkow

Na wernisaż wystawy zaprasza Związek Szlachty Rzeczypospolitej, Konsulat Honorowy Ukrainy w Opolu oraz Konsulat Honorowy Litwy w Opolu.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt realizowany jest przez Fundację Kultury i Sztuki Ars Longa im. Mieczysława Święcickiego i Fundację Ars Restituta.
Partnerem wystawy jest Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Wernisaż poprowadzi Magdalena Wolińska-Riedi.

Wstęp wolny na wernisaż pod warunkiem bezpłatnej rezerwacji miejsc:
Tel.: 501 627 775
E-mail: rezerwacja@sulislaw.pl

Wystawa będzie czynna od 8 października do 31 października od wtorku do czwartku w godzinach od 13:00 do 16:00 oraz w piątki, soboty i niedziele od 10:00 do 18:00. Wstęp Wolny.

Przy okazji wizyty w Sulisławiu zachęcamy do zwiedzania Muzeum Pałacu Sulisław z bogatymi i unikalnymi zbiorami porcelany tułowickiej, miśnieńskiej i azjatyckiej.

Pałac Sulisław
07.10.2023 r., godz. 16:00

Srebrne Wrota i witraż, mat. prasowe

Srebrne Wrota i witraż, mat. prasowe

Link do wydarzenia na Facebooku
https://www.facebook.com/events/689644906526480?ref=newsfeed

VOD

Informacje kulturalne, 20.11.2024

Informacje kulturalne, 13.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE