koncert-laureatow-iii-miedzynarodowego-konkursu-muzyki-polskiej-w-filharmonii-narodowej

Koncert Laureatów III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Filharmonii Narodowej

26 września o godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej.
To wyjątkowy wieczór z muzyką polskich kompozytorów w wykonaniu zdobywców trzech pierwszych miejsc konkursu oraz nagród specjalnych.
Bilety można jeszcze nabyć w kasach filharmonii oraz na stronie https://www.bilety24.pl/

W koncercie wezmą udział:

PIANIŚCI:

GEORGI VASILEV (Bułgaria) - I Nagroda
Nagroda specjalna za wykonanie Koncertu fortepianowego Miłosza Magina

Georgi Vasilev
studiuje na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Licencjat uzyskał w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń, studia na poziomie magisterskim kontynuuje u Pawła Wakarecego. Doskonalił swoje umiejętności także w New Bulgarian University w Sofii u Ludmila Angelova.
Odbył kursy mistrzowskie u Dmitra Bashkirova, Kevina Kennera, Nauma Gruberta, Giuseppe Guarrery, Alexisa Golovina, Jana Bartoša i Bozhidara Noeva.

JAN WACHOWSKI (Polska) - II nagroda
Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu fortepianowego skomponowanego po 1945 roku
Nagroda Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC w formie rocznego patronatu medialnego za najlepsze wykonanie utworu skomponowanego po 1945 roku
Nagroda Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w postaci wydania płyty z muzyką polską

Jan Wachowski
studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Elżbiety Karaś-Krasztel i Konrada Skolarskiego oraz kompozycję u Pawła Łukaszewskiego. Na tej uczelni kontynuuje studia pianistyczne u Konrada Skolarskiego oraz studiuje kameralistykę pod kierunkiem Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej i Łukasza Chrzęszczyka. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Nikolaia Demidenko, Pavla Gililova, Philippa Giusiano, Krzysztofa Jabłońskiego, Dinę Yoffe, Kevina Kennera, Tobiasa Kocha i Wojciecha Świtałę.

KIRYL KEDUK (Polska) - III Nagroda
Nagroda specjalna za wykonanie utworu Antoniego Stolpego

Kiryl Keduk
ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Piotra Palecznego. Studiował w Royal Northern College of Music w Manchesterze u Grahama Scotta i w Accademia Pianistica Internazionale w Imoli u Borisa Petrushanskyego. Dla wytwórni Delos nagrał album „My Polish Diary”.

ZESPOŁY KAMERALNE:

AKA DUO (Japonia) – I Nagroda
Seina Matsuoka – skrzypce
Yuto Kiguchi – fortepian

Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu kameralnego skomponowanego po 1945 roku (M. Weinberg - Rapsodia mołdawska)
Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu kameralnego Miłosza Magina (Andante na skrzypce i fortepian)

Nagroda Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC w formie rocznego patronatu medialnego za najlepsze wykonanie utworu skomponowanego po
1945 roku


Zespół Aka Duo istnieje od 2018 roku. Członkowie zespołu studiowali na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu: Yuto Kiguchi u Markusa Hadulli, a Seina Matsuoka u Michaela Frischenschlagera. Zespół pracuje pod okiem Stefana Mendla i Petera Schuhmayera w ramach studiów podyplomowych muzyki kameralnej Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.

REVERIE PIANO DUO – II Nagroda
Rozalia Kierc – fortepian
Maria Moliszewska – fortepian

Nagroda specjalna za wykonanie Bajki Stanisława Moniuszki w wersji na
cztery ręce
Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Aleksandra Tansmana
(La grande ville na dwa fortepiany)
Nagroda Narodowego Instytutu Muzyki I Tańca w postaci wydania płyty z muzyką polską

Nagroda Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w postaci bezpłatnego udostępnienia Sali koncertowej w Lusławicach w celu nagrania płyty

Duet Reverie Piano Duo powstał w 2020 roku. Maria Moliszewska studiuje w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Stefana Wojtasa, Rozalia Kierc jest absolwentką tej uczelni w klasie Stefana Wojtasa. Zespół pracuje pod kierunkiem Bartłomieja Weznera w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

QUINTESSENCE – III Nagroda
Seweryn Zapłatyński – flet
Piotr Lis – obój
Grzegorz Wołczański – klarnet
Marcin Orliński – fagot
Daniel Otero Carneiro – waltornia

Nagroda specjalna wykonanie utworu Antoniego Szałowskiego
(Kwintet na instrumenty dęte)

Zespół Quintessence powstał w 2022 roku. Członkowie kwintetu są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Conservatorio Superior de Vigo, Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie i Brass Academy w Alicante. Studiowali też w Conservatoire National Supérieur Musique et Danse w Lyonie i w Musikhochschule Lübeck. Quintessence skupia muzyków zatrudnionych w orkiestrach Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Polskiej Opery Królewskiej.

Podczas koncertu zaprezentują się laureaci trzech pierwszych miejsc obydwu konkursowych kategorii. W programie znajdą się utwory wybrane spośród tych ocenianych przez jury w trakcie konkursu. Większość dzieł, które dziś usłyszymy – Walc B-dur Antoniego Stolpe, Sonata fortepianowa Henryka Mikołaja Góreckiego, Kwintet dęty Antoniego Szałowskiego, Bajka Stanisława Moniuszki w wersji na fortepian na 4 ręce, Andante na skrzypce i fortepian Miłosza Magina oraz Rapsodia mołdawska Mieczysława Weinberga, w interpretacjach występujących artystów, zrobiły podczas konkursu szczególne wrażenie, przynosząc ich wykonawcom nagrody specjalne.

Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego. Trzecia edycja Konkursu jest objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Partnerzy konkursu:

Polskie Radio Program Drugi, YAMAHA, PLL LOT, PWM, Ruch Muzyczny, STOART, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Patroni medialni:
Polskie Radio, Culture.pl, Polmic.pl, Rzeczpospolita, TVP Kultura, ONET, Zwierciadło, Gość Niedzielny Nowiny, Nowiny 24.pl, Podkarpacki Informator Kulturalny. Współpraca red. – Kultura wokół Nas

Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Alink-Argerich Foundation

Koncert Laureatów III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Filharmonii Narodowej

Koncert Laureatów III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Filharmonii Narodowej

https://konkursmuzykipolskiej.pl/

VOD

Informacje kulturalne, 20.11.2024

Informacje kulturalne, 13.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE