10 tekstów, głosów i miejsc – kolejna odsłona jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich odbędzie się
19 sierpnia. Kuratorką tegorocznej edycji jest Sylwia Chutnik, a wybrane przez nią książki połączy hasło „GABINET OSOBLIWOŚCI”.
Europejska Noc Literatury w niestandardowy sposób promuje czytelnictwo i najlepszą europejską literaturę już od dziesięciu lat. To właśnie podczas ENL-u, raz w roku, w 10 często niedostępnych na co dzień miejscach na jednym z wrocławskich osiedli, 10 znakomitości polskiej kultury czyta 10 fragmentów najlepszej europejskiej (i nie tylko!) literatury.
Od 2018 roku za koncepcję programową wydarzenia odpowiedzialny jest zaproszony kurator lub kuratorka:
w poprzednich latach byli to: Michał Nogaś, Justyna Sobolewska, Max Cegielski, Anna Dziewit-Meller i Michał Rusinek. Literacki program 12. edycji przygotowała Sylwia Chutnik – pisarka, feministka i działaczka społeczna.
19 sierpnia spotkamy się w stworzonym przez kuratorkę GABINECIE OSOBLIWOŚCI – Tu nic nie jest takie, jakim się wydaje, a każdy artefakt, każda osoba przekracza siebie i tworzy nowe znaczenia. A może to wcale nie jest osobliwość, tylko tak właśnie wygląda nasze życie? – zastanawia się Sylwia Chutnik. – W transgresji, przekroczeniu, czai się nadzieja, że odnajdziemy prawdę. O sobie i otaczającym nas świecie. Tegoroczna edycja ENL-u poświęcona jest takim właśnie przekroczeniom i aktom oporu, które mają na celu znalezienie sensu w pozornie chaotycznym zbiorze znaczeń – dodaje kuratorka.
W poszukiwaniu literackich osobliwości zawędrujemy na wrocławskie Huby, gdzie usłyszeć będzie można fragmenty 10 książek, m.in. „Lata, gdy mama miała zielone oczy”, czyli poruszający debiut Tatiany Țîbuleac, „Zanim dojrzeją granaty” – hipnotyzującą opowieść o poszukiwaniu miłości i ucieczce od konwenansów autorstwa Rene Karabasz oraz rzadki w literaturze obraz dziewczyńskości „Wróżbę. Wspomnienia dziewczynki” napisany przez Agnetę Pleijel. Polskę w tym roku reprezentuje Zyta Rudzka i jej zachwycająca niekonwencjonalną formą powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby”.
Głosy Europejskiej Nocy Literatury
Dziesięć wybranych przez kuratorkę fragmentów przeczyta dziesiątka znakomitych postaci polskiej kultury. Wśród aktorek, które spotkać będzie można 19 sierpnia znalazły się m.in.: Olga Bołądź („Matka”, „Służby specjalne”), Justyna Wasilewska („Sztuka kochania”, „Nieobecni”) oraz Edyta Jungowska („Detektyw Bruno”, „Na dobre i na złe”). Aktorzy, których interpretacji będzie można posłuchać na Hubach, to m.in.: Mirosław Zbrojewicz („Chłopaki nie płaczą”, „Minuta ciszy”), Piotr Cyrwus („Fanatyk”, „Klan”), Cezary Kosiński („Bogowie”, „Dług”) oraz pisarz i publicysta Łukasz Orbitowski („Kult”, „Inna dusza”).
Osobliwe Huby
Trasa 12. edycji Europejskiej Nocy Literatury naświetli różne aspekty tożsamości osiedla: słuchacze i słuchaczki będą mieli okazję odwiedzić m.in. działającą zajezdnię tramwajową „GAJ” (ul. Kamienna 74), jeden z budynków postindustrialnego Browaru Mieszczańskiego (ul. Hubska 44/48), dziedziniec klubu muzycznego Ciało zlokalizowany w monumentalnym budynku Dyrekcji Kolei (ul. Joannitów 13) oraz zabytkową aulę Instytutu Pedagogiki i Psychologii UWr (ul. Dawida 1). 19 sierpnia będzie także okazją do poznania osiedlowej zieleni. Jedno z czytań zaplanowano w samym środku Parku Andersa
(ul. Kamienna), a kolejne w położonym w sercu osiedla Parku Goethego
(ul. Przestrzenna 34).
Program główny wydarzenia przygotowany został w sposób, który umożliwi udział wszystkim zainteresowanym. Na 19 sierpnia we współpracy z Fundacją Katarynka, zaplanowano dwa specjalne spacery – jeden z audiodeskrypcją, drugi z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Obie wędrówki połączone będą z wizytami na dostosowanych czytaniach. Dodatkowo jedno z miejsc, przez wszystkie dziesięć czytań będzie wyposażone w pętlę indukcyjną i projekcję napisów,
a 9 z 10 lokalizacji będzie dostępna architektonicznie.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Czytania odbywać będą się co pół godziny równocześnie we wszystkich 10 miejscach. Pierwsze z nich zaplanowano na godzinę 18:00, ostatnie rozpocznie się o 22:30.
Organizatorem wydarzenia jest Wrocławski Instytut Kultury.
Europejska Noc Literatury 2023
Więcej informacji i pełny program:
https://nocliteratury.pl/
https://www.facebook.com/ENLWroclaw