muzyka-w-raju-2023

Muzyka w Raju 2023

Żagań – Zielona Góra – Zabór k. Zielonej Góry - Letnica k. Zielonej Góry - Gorzów Wlkp. – Świebodzin – Międzyrzecz – Jerzmanowa - Paradyż/Gościkowo
4 - 20 sierpnia
3 – 12 listopada (festiwal w Internecie)

W dniach 4 - 20 sierpnia XXI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”. W tym roku, oprócz pocysterskiego klasztoru w Paradyżu, miejscem koncertów będą inne miejscowości na Ziemi Lubuskiej i na Dolnym Śląsku. To okazja do spotkania z muzyką w niezwykłych i nieprzewidywalnych wykonaniach, ale także szansa na poznanie tej wciąż nieodkrytej części Polski. Między 3 a 12 listopada odbędzie się internetowa część festiwalu.

Od roku 2003 w pocysterskim klasztorze w Paradyżu-Gościkowie na Ziemi Lubuskiej odbywa się międzynarodowy festiwal muzyki dawnej „Muzyka w Raju”. W ciągu dwudziestu lat zyskał sobie renomę jednego z najciekawszych wydarzeń w polskim życiu muzycznym i zdobył wierną grupę słuchaczy, którzy w sierpniu zjeżdżają się z całego kraju i z Europy, by przez kilkanaście dni towarzyszyć wykonawcom z całego świata, dla których jest to często pierwszy kontakt z Polską i z polską publicznością. Festiwal dał początek wielu innym projektom muzycznym takim jak choćby „Przedsionek Raju”, „Filharmonia bez Filharmonii’, „Nasz Telemann” czy „Infinite Baroque”, a wcześnie „Poznań Baroque” czy „Festiwal Barokowych Smyczków i Strun”.
Podobnie jak w roku 2023 wybrane programy będzie można usłyszeć kilkukrotnie w różnych miejscach. W ten sposób twórcy festiwalu chcieliby umożliwić wysłuchanie koncertów możliwe dużej liczbie słuchaczy, w szczególności tym melomanom, dla których codzienny przyjazd do Paradyża może okazać się problem organizacyjnym lub, o czym musimy dzisiaj pamiętać, ekonomicznym.
W dniach od 4 do 15 sierpnia koncerty festiwalu odbędą się w Żaganiu, Zielonej Górze, Letnicy, Zaborze, Gorzowie Wlkp., Świebodzinie, Międzyrzeczu i Jerzmanowej. Natomiast finałowa część „Muzyki w Raju” będzie miała miejsce w dniach od 16 do 20 sierpnia w Paradyżu-Gościkowie.
Wykonawcy tegorocznej edycji festiwalu to m.in. międzynarodowa orkiestra barokowa Kore, zespoły La Morra, FOWR i La Nébuleuse, i soliści występujący, zgodnie z festiwalową tradycją, w różnych konfiguracjach: Michał Gondko, Corina Marti, Jesenka Balic Zunic, Teodoro Bau, Francesca Benetti, Max Volbers, Manon Papasergio, Gabriel Rignol, Georges Bathel, Elena Andreyev, Katarzyna Olszewska. Dla części z nich będzie to nie tylko pierwszy występ na festiwalu, ale także pierwsza wizyta w Polsce.
W czasie festiwalu odbędzie się blisko 50 koncertów, a programy większości z nich zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. Będę one obejmować szerokie spektrum repertuarowe od wczesnego średniowiecza po muzykę późnego wczesnego klasycyzmu. Obok dzieł należących do kanonu muzyki dawnej usłyszymy wiele utworów, które stanowią rzadkość nie tylko na polskiej scenie muzyki dawnej.

Bilety na koncerty dostępne będą od początku czerwca w Internecie oraz bezpośrednio przed koncertami. Informacji na ten temat należy szukać na stronie internetowej festiwalu: https://muzykawraju.pl/

Między 3 a 12 listopada 2023 odbędzie się internetowa część festiwalu, w trakcie której zaprezentowane zostaną filmy powstałe w sierpniu oraz premierowe nagrania koncertów, które miały miejsce w czasie wcześniejszych edycji festiwalu.

Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Partner Główny: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Partnerzy i Współorganizatorzy: Gmina Świdnica, Filharmonia Gorzowska, Gmina Świebodzin, Międzyrzecki Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowej, Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, Żagański Pałac Kultury.
„Muzyka w Raju” jest projektem Fundacji Muzyki Dawnej „Canor”
Patron medialny: Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura
Dyrektor Festiwalu: Cezary Zych

Muzyka w Raju 2023

Muzyka w Raju 2023

https://muzykawraju.pl/

VOD

Informacje kulturalne, 20.11.2024

Informacje kulturalne, 13.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE