30.06.-9.07.2023
Zapraszamy na wyjątkowe, interdyscyplinarne wydarzenie
artystyczne, skoncentrowane na przypominaniu dziedzictwa
polskich Kresów w dialogu z innymi kulturami narodowymi, współtworzącymi
tożsamość ziem dawnej Rzeczpospolitej.
Poprzez obecność wielu sztuk (film, teatr, literatura, muzyka, sztuki plastyczne) i praktyk kulturowych chcemy przywołać ducha tego wspaniałego dziedzictwa oraz zapytać o jego dzisiejsze znaczenie. Sądzimy, że pielęgnowanie pamięci o dawnej kulturze pogranicza oraz ożywianie rozmowy ze współczesnymi kulturami: litewską, białoruską, ukraińską, żydowską, tatarską i innymi, tworzącymi niegdyś Rzeczpospolitą, są nam dziś niezwykle potrzebne - także z powodu cienia rosyjskiego imperializmu, padającego wciąż na naszą część Europy.
Najbliższa edycja festiwalu Kresy i Bezkresy poświęcona jest Wileńszczyźnie. Chcemy zapytać o kształt wspólnej polsko-litewskiej historii i o kulturę, tworzoną na pograniczu polsko-litewskim. Program tej edycji ma charakter chronologiczny i przebiega od ciemnej prahistorii plemiennej, poprzez Unię w Krewie i rządy Jagiellonów aż po Wilno II RP, okupacji oraz Wilno współczesne. To, z jednej strony, spotkanie z dziedzictwem polskiej kultury, powstającej na Wileńszczyźnie. Nie może zabraknąć więc nazwisk artystów takich, jak: Adam Mickiewicz, Józef Mackiewicz, Czesław Miłosz czy Tadeusz Konwicki. Z drugiej strony to także Wileńszczyzna, gdzie dokonywało się spotkanie Polaków z Litwinami i innymi nacjami, zamieszkującymi ziemie dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Zamiarem organizatorów było nie tylko upamiętnienie historii, ale i zaproszenie artystów żyjących, nawiązujących w swoich pracach do historycznej tożsamości regionu. Chcemy, aby zwłaszcza młodzi twórcy podjęli wysiłek artystycznego dialogu z dziedzictwem pogranicza i Kresów. W ten sposób ma ono szansę na wyjście z muzealnych sal ku Bezkresom - nieskrępowanemu polu ekspresji artystycznej i nakierowanie na uaktualnienie tradycji w teraźniejszości i przyszłości.
- W ramach festiwalu usłyszymy m.in. śpiew polskich i litewskich rycerzy pod Grunwaldem, muzykę litewskich Karaimów, przyjrzymy się Janowi Bułhakowi - ojcu nowoczesnej fotografii polskiej, litewskiej i białoruskiej, przypomnimy Mickiewicza, Konwickiego, Miłosza, odkryjemy dzieła współczesnych litewskich filmowców o historii Wilna, podejmiemy debatę o żywotności dziedzictwa unii polsko-litewskiej. Swój udział w Festiwalu potwierdzili znakomici twórcy, m.in. Eustachy Rylski, Tomas Venclova, Herkus Kunčius, Arturas Bumšteinas, Jerzy Hoffman, Janusz Majewski, Maja Komorowska, Marta Lipińska, Piotr Cyrwus, Karolina Cicha z Zespołem, Jerycho, Teatr Wierszalin, i wielu, wielu innych, a także znakomici historycy, odkrywający przed nami nasze wspólne dziedzictwo – zaprasza Jakub Moroz, dyrektor artystyczny festiwalu.
Festiwal potrwa 10 dni, od 30 czerwca do 9 lipca 2023 w Tykocinie
(woj. podlaskie), obejmuje ponad 50 wydarzeń, na które wstęp jest bezpłatny dla Uczestników!
Szczegóły: https://literacki.com.pl/Festiwal
https://www.facebook.com/FestiwalKresyiBezkresy
KRESY I BEZKRESY – FESTIWAL W TYKOCINIE
ORGANIZATORZY
ADAM RADZISZEWSKI
Dyrektor naczelny, kurator części filmowej
wieloletni działacz i pracownik kultury od ponad 35 lat animujący życie kulturalne i filmowe na
terenie Białegostoku i województwa podlaskiego. Laureat Nagrody Marszałka Województwa
Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury za
rok 2012/2013.
JAKUB MOROZ
Dyrektor artystyczny, kurator części teatralnej
teatrolog i dziennikarz radiowy, telewizyjny oraz prasowy; w latach 2016 - 2018 wicedyrektor
TVP Kultura; recenzent teatralny portalu „e-teatr.pl”, prowadzonego przez Instytut Teatralny
im. Z. Raszewskiego; prowadzący autorskie programy w TVP: “Tanie Dranie”, "Rozróby u
Kuby" i “W powiększeniu”.
BARTŁOMIEJ ZAJKOWSKI
Kurator muzyczny
kompozytor, pianista, twórca pierwszej w historii elektronicznej interpretacji 24 preludiów
op.28 Fryderyka Chopina. Jako kompozytor realizuje się zarówno w formach symfonicznych,
jak i kameralnych, śmiało łącząc media elektroniczne z instrumentami klasycznymi. Jest
również autorem muzyki filmowej oraz teatralnej.