24 czerwca 2023 w warszawskiej ASP rozpocznie się kultowe święto plakatu, najstarsze i jedno z najbardziej znaczących i rozpoznawalnych na świecie wydarzeń artystycznych dedykowanych plakatowi –
28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Podczas oficjalnego otwarcia poznamy laureatów/tki tegorocznej edycji. Kuratorem tegorocznego Biennale jest projektant, typograf i wykładowca na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP – dr Mateusz Machalski.
Biennale potrwa do 12 września.
Fenomen polskiego plakatu
Plakat nierozerwalnie łączy się z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Stąd wywodzili się inicjatorzy Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie – Eryk Lipiński, Józef Mroszczak, Henryk Tomaszewski, a wraz z nimi całe środowisko twórców, plakacistów nadających ton i wzbudzających zainteresowanie. Plakat stał się oknem na świat zewnętrzny. Mimo siermiężnej rzeczywistości politycznej do Polski docierały treści w postaci zagranicznych filmów fabularnych i sztuk teatralnych spoza tzw. żelaznej kurtyny. Paradoksalnie, mimo pełnionej wcześniej roli narzędzia propagandowego, zaczął odwracać podszewkę rzeczywistości tak, aby odbiorcy rozumieli przekaz i mogli utożsamić się z twórcą; widząc plakat teatralny czy filmowy mogli w końcu poczuć otuchę i nadzieję na wolność. W tym manifestował się fenomen polskiego plakatu.
Święto plakatu
Międzynarodowe Biennale Plakatu po raz pierwszy odbyło się 6 czerwca 1966 roku w Zachęcie – Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych (obecnie Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki) jako pierwsze na świecie międzynarodowe, cykliczne wydarzenie poświęcone plakatowi. Od 1990 roku o Biennale dbał prof. Lech Majewski (obecnie Prezydent Międzynarodowego Biennale Plakatu). Po roku 1994 Biennale odbywało się w Muzeum Plakatu w Wilanowie, aby ostatecznie w roku 2018 wrócić do miejsca, z którego się zrodziło – Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Prezentujące szerokiej publiczności najwybitniejsze plakaty wykonane przez artystów/tki z całego świata Biennale dla dużej części światowego środowiska plakacistów/ek niezmiennie pozostaje najważniejszym świętem o międzynarodowym zasięgu.
Biennale na swoją markę pracowało latami i zawsze gwarantowało nie tylko najwyższą jakość prezentowanych plakatów, lecz także oznaki nowatorstwa w tej dziedzinie. Wokół MBP szybko zebrało się grono sympatyków/czek, którzy/re co 2 lata odwiedzali Warszawę oraz artystów/ek regularnie uczestniczących w biennalowskich konkursach; z czasem przybywało coraz więcej młodych fanów/ek plakatu.
24 czerwca 2023 otwarte zostaną wystawy 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie:
15.00 – „KORZENIE”. Międzynarodowa wystawa pokonkursowa dla studentów/ek z kilkunastu uczelni artystycznych ze świata. Organizatorem tej wystawy jest Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie we współpracy z grupą Turbo Poster.
Miejsce: Galeria Instytutu Wzornictwa Przemysłowego,
ul. Świętojerska 5/7, 00-236 Warszawa
Czas trwania: 24.06–31.07.2023
18.00 – WYSTAW TEMATYCZNA „DOM”
Miejsce: Wystawa plenerowa na Placu Piłsudskiego
Czas trwania: 24.06 – październik 2023
19.00 – OTWARCIE 28. MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE PLAKATU, w tym Wystawy Głównej Biennale i wystawy laureata Nagrody Józefa Mroszczaka przyznawanej przez Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatem jest Alain le Quernec.
Miejsce: Pałac Czapskich,
ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa
Czas trwania: 24.06–12.09.2023
Tegoroczna edycja „HOME” skłoniła nas do refleksji i pomysłu stworzenia prawdziwego domu dla plakatów. Domu rozumianego jako bezpieczna przystań – rodzaju rezerwatu. (…) Podobnie jak w przypadku rezerwatów przyrody, które chronią dziką i niezwykłą faunę i florę, nasz rezerwat pełni funkcję ochronną dla tej dziedziny sztuki projektowej. Na 28. Międzynarodowym Biennale Plakatu oprócz wizualnego smoothie z setek migoczących projektów w galerii pojawią się artefakty nierozerwalnie związane z ulicą, tworząc naturalne środowisko dla jego „kolorowych mieszkańców”. Prezentowane projekty są nie tylko arcydziełami w swojej kategorii, ale także objawem posuwania się do wizualnych granic, a czasem nawet wykraczania poza nie. Równocześnie w wielu przypadkach kwestionują powszechnie uznawane normy i oczekiwania, uderzając odbiorców dosłownością.
Przechodząc przez progi naszego rezerwatu, odkryjecie wyjątkowy ekosystem, w którym plakaty ożywają w zestawieniu z cytatami z przestrzeni miejskiej. To nie tylko połączenie dwóch światów – to rodzaj eksperymentu, który podważa podział między fikcją a rzeczywistością, między galerią a ulicą. Każdy z prezentowanych obiektów opowiada swoją niepowtarzalną historię, a w tym dialogu wyłania się zupełnie nowa estetyka, która jest czasami nieoczywista i prowokująca.
Rezerwat Plakatu to również odpowiedź na dominujący trend coraz bardziej cyfrowej kultury wizualnej. Będąc świadomymi potęgi mediów społecznościowych i kultury online, chcemy przypomnieć o nieodłącznym pięknie i sile plakatu – fizycznego obiektu, który wciąż posiada moc zaskoczenia i porusza w miejskiej dżungli – mówi kurator, Mateusz Machalski.
https://warsawposterbiennale.com/pl/homepage
https://www.facebook.com/events/794145878965991
28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie
Mateusz Machalski – kurator wystawy
Jakub Marzoch – projekt architektoniczny
Lech Majewski – prezydent Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie
Justyna Czerniakowska – sekretarz generalna Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie
Ania Wieluńska – identyfikacja graficzna
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie | Pałac Czapskich
ul. Krakowskie Przedmieście 5
24 czerwca – 12 września 2023
otwarcie: 24 czerwca 2023, g. 19.00
wystawy czynne: wt. – niedz, g. 12.00 – 19.00
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Pałac Czapskich
Patronaty Honorowe:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Prezydent miasta stołecznego Warszawy
Narodowe Centrum Kultury
Partner generalny: Pałac Saski sp z o.o
Partnerzy:
Galeria Salon Akademii
Fundacja Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Prom Kultury Saska Kępa
Turboposter
Drukarnia Skleniarz
Cerasus Drukarnia Plakatów i Fotografii
Ambasada Meksyku w Polsce/ Embajada de México en Polonia
Partnerzy medialni:
TVP Kultura, Czwórka Polskie Radio, Polskie Radio RDC, Magazyn Presto, Notes na 6 Tygodni