wstyd-marka-modzelewskiego-na-festiwalowej-scenie-kozzi

“Wstyd” Marka Modzelewskiego na festiwalowej scenie KOZZI

KOZZI Film Festiwal to nie tylko projekcje filmowe i spotkania z twórcami kina, ale także spektakle teatralne i wydarzenia adresowane do miłośników Melpomeny. Z myślą o nich organizatorzy przygotowali kilka bardzo atrakcyjnych propozycji.

W poniedziałek, 5 czerwca o godz. 19.00 zielonogórscy widzowie będą mieli okazję obejrzeć spektakl Marka Modzelewskiego “Wstyd”, w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej w wykonaniu Sceny pod Ratuszem Teatru Ludowego w Krakowie.

A o czym jest sztuka? Choć wiele mogłoby na to wskazywać - i sytuacja, i bohaterowie - to nie jest komedia rodzajowa, ani tragifarsa. To wnikliwa i gorzka diagnoza naszego społeczeństwa. Na nic się zdał rozwój kulturowy, społeczny i cywilizacyjny. Nie wyrośliśmy z "dulszczyzny". Wciąż nasze życie za fasadą uprzejmych uśmiechów zażenowania toczy wstyd. Jak uczy tradycja, najlepiej widać to na weselu, nawet takim, które się nie odbyło. Bo w takim tyglu mogą skonfrontować się różne światy, poglądy i wyobrażenia. Ot, Polska w pigułce… cały festiwal ludzkich przywar, małości, śmieszności, chociaż tylko czworo bohaterów.
Jak bronić się przed upokorzeniem, kiedy z wystawnego wesela nic nie zostaje, bo pan młody ucieka sprzed ołtarza, panna młoda zamyka się w domu, a rodzice młodych zostają sami z niespełnionym wyobrażeniem szczęścia swoich dzieci i swojego w nim udziału? Kiedy tracimy kontrolę nad biegiem wypadków próbujemy jeszcze wbrew osaczającym nas kompleksom ocalić swoje wyobrażenie o sobie, o swojej pozycji, wpływach, pieniądzach albo aspiracjach do wyższej klasy, która to wszystko zapewni... przynajmniej w naszym niskim mniemaniu. Zostajemy sami z pytaniami o siebie i swoje życie.

autor: Marek Modzelewski
reżyseria: Małgorzata Bogajewska
scenografia: Joanna Jaśko-Sroka
opracowanie muzyczne: Weronika Kowalska
inspicjent, sufler: Manuela Nowicka

OBSADA:
Małgorzata: Małgorzata Kochan
Andrzej: Tadeusz Łomnicki
Wanda: Katarzyna Tlałka
Tadeusz: Piotr Pilitowski

Czas trwania spektaklu: 1h 20 min (brak przerwy)

Miejsce:
Centrum Kreatywnej Kultury RCAK, ul. Sienkiewicza 11, Zielona Góra

Organizator:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze https://biblioteka.zgora.pl/

“Wstyd” Marka Modzelewskiego na festiwalowej scenie KOZZI

“Wstyd” Marka Modzelewskiego na festiwalowej scenie KOZZI

Bilety dostępne na https://abilet.pl/wydarzenie/wstyd-10397
Wydarzenie 9 (12). KOZZI Film Festiwalu – Festiwalu Filmu, Teatru i Książki http://festiwal.norwid.net.pl/

VOD

Informacje kulturalne, 10.07.2024

Informacje kulturalne, 03.07.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE