Nowa wystawa czasowa w Żydowskim Instytucie Historycznym
im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie od 21.04.23 r.
Zapraszamy na pierwszą pogłębioną kontekstowo wystawę poświęconą artystycznym reakcjom na zbrojny i cywilny opór w getcie warszawskim 1943 roku. Prezentujemy szeroki wybór prac: od przedstawień wykonanych przez świadków powstania aż po socrealistyczne malarstwo wielkoformatowe.
Kuratorzy wybrali prace prezentujące zróżnicowane podejście do tematu: od rzadkich, bardzo osobistych przedstawień wykonanych przez świadków powstania, przez nieliczne prace artystów przebywających podczas wojny na emigracji, po liczne przedstawienia powojenne.
Dzieła lub ich reprodukcje pochodzą w przeważającej mierze ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego. Są wśród nich zdjęcia pomników, rzeźby, prace metaloplastyczne, obrazy, rysunki, czy plakaty rocznicowe. Wiele z tych przedstawień jest zupełnie nieznanych. Wśród prezentowanych dzieł znajdują się zarówno prace artystów znanych (np. Aliny Szapocznikow, Natana Rapoporta, Haliny Ołomuckiej, Eryka Lipińskiego czy Andrzeja Wajdy), jak i twórców mniej lub w ogóle nieznanych szerszemu gronu odbiorców (np. Henryka Hechtkopfa, Izaka Rejzmana, Zofii Rozenstrauch czy Czesława Gały). Pracom artystycznym towarzyszą na wystawie zdjęcia zrobione w getcie lub na jego obrzeżach (między innymi z raportu Stroopa i Archiwum Ringelbluma), a także po wojnie na jego ruinach.
Wystawie towarzyszy program zróżnicowanych wydarzeń towarzyszących oraz ilustrowany katalog.
„Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim 1943-1956”
21.04-1.10.2023 w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie
Kuratorzy: Marta Kapełuś (ŻIH), Michał Krasicki (ŻIH), dr Piotr Słodkowski (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)

Wystawa „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim 1943-1956”
https://www.jhi.pl/artykuly/sztuka-wobec-powstania-w-getcie-warszawskim-1945-1956-zapraszamy,6601
https://www.facebook.com/events/564053085658955