wystawa-kultura-pod-reka-rembrandt-w-gniewkowie

Wystawa „Kultura pod ręką. Rembrandt w Gniewkowie”

Był Picasso, był Beksiński, był Dalí, a teraz zapraszamy Was na niesamowitą podróż do XVII wieku, do Holandii, gdzie żył i tworzył Rembrandt van Rijn. Nazwiska tego wspaniałego artysty nie trzeba reklamować - ono samo się niesie i jest gwarantem sztuki na najwyższym światowym poziomie.

Specjalnie na ten wernisaż studenci Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu przygotowali prezentację technik graficznych. Dzięki temu na własne oczy ujrzymy, w jaki sposób te wspaniałe prace Rembrandta powstały, jak wyglądał jego warsztat. Współpraca przy takiej wystawie z WSzP UMK jest dla nas nobilitacją i zaszczytem, a dla Was - miłośników sztuki - nie lada gratką.

O wystawie:

Akwaforty Rembrandta to mniej znana część jego spuścizny. Renowacją matryc Rembrandta zajął się Georges Duplessis, dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze i konserwator paryskiego Cabinet des Estampes (Gabinetu Rycin), któremu rząd Francji zlecił uratowanie przed zniszczeniem grafik Rembrandta. Wówczas Armand Durand, ponad 200 lat po powstaniu matryc, wykonał z nich odbitki grafik. To właśnie te grafiki będą eksponowane podczas wystawy.

W Gniewkowie będzie można zobaczyć 36 z około 350 prac holenderskiego mistrza powstałych w latach 1628-1665. Widzimy na nich ludzi, pejzaże oraz sceny rodzajowe, w tym ukazujące biblijne wydarzenia. Autor, podobnie jak w obrazach, tak i w grafikach wykorzystuje światłocień, który buduje świat przedstawiony w swoich dziełach.

Nie ulega wątpliwości, że akwaforty Rembrandta miały przełomowe znaczenie dla dziejów grafiki, oddające wspaniale jego efekty światłocieniowe. Wykonał ich ok. 350, obejmują tematy te same co obrazy. Najsławniejsze: Przekupień trucizny na szczury (1632), Krajobraz z trzema drzewami (1643), Autoportret w czasie rysowania (1645), Trzy krzyże (1653), Chrystus w Emaus (1654), Ecce Homo (1655).


„Kultura pod ręką. Rembrandt w Gniewkowie” to już czwarta z kolei wystawa oryginalnych grafik wielkich mistrzów. Wcześniej prezentowaliśmy twórczość Pabla Picassa, Zdzisława Beksińskiego oraz Salvadora Dalí. Łącznie ponad 4000 osób z całej Polski odwiedziło Gniewkowo, aby móc obcować ze sztuką z najwyższej półki. Mamy nadzieję, że i tym razem z nami będziecie.

Po wernisażu wystawa będzie dostępna dla odwiedzających wg harmonogramu: poniedziałki, środy i czwartki – od 8 do 16,
wtorki i piątki – od 8 do 18,
soboty – od 12 do 16.

Zapraszamy!

„Kultura pod ręką. Rembrandt w Gniewkowie”

„Kultura pod ręką. Rembrandt w Gniewkowie”

 http://www.kisgniewkowo.pl/

VOD

Informacje kulturalne, 20.11.2024

Informacje kulturalne, 13.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE