przesilenie-pejzaze-polnocy-w-muzeum-narodowym-w-warszawie

"Przesilenie": pejzaże Północy w Muzeum Narodowym w Warszawie

Pełne słońca, bezkresne nordyckie krajobrazy, spowite mgłą górskie szczyty, drzewa uginające się pod ciężarem śniegu, słoneczne plaże
i podmokłe łąki – w Muzeum Narodowym w Warszawie można zobaczyć zachwycające krajobrazy krajów nordyckich. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”,
a także do skorzystania z oferty Kina MUZ i udziału w konkursie fotograficznym.

Baśniowa zima
Jednym z tematów przewodnich wystawy jest oszałamiająca przyroda Północy, surowa, piękna i tajemnicza, krajobrazy pełne jezior, rzek i skał. Malarze chętnie przedstawiali pejzaż zimowy – wydobywali jego dekoracyjność i rytm, podkreślali majestat przyrody, próbowali poznać jej sekrety. Często czerpali inspirację z lokalnych baśni i legend: natura jawi się w ich dziełach jako obdarzona zagadkową, a niekiedy mroczną siłą. Przedstawienia pejzaży często wizualizowały relację natury i człowieka.

Życie wsi i portrety znad morza
Dużo miejsca zajmują również przedstawienia z życia wsi i rybackich osad – sceny z rybakami wypływającymi na połów, odpoczynek na plaży, ludowa zabawa przy muzyce. Wielu artystów w poszukiwaniu inspiracji przeniosło się na prowincję. Zrobili tak m.in. Szwed Carl Larsson, Norweg Christian Skredsvig i Fin Akseli Gallen-Kallela, a także Pekka Halonen, którego twórczość jest uznawana za szczytowe osiągnięcie fińskiego malarstwa narodowego. W Danii, w niewielkiej rybackiej wiosce Skagen, powstała kolonia artystyczna skupiona wokół Michaela i Anny Ancherów.

Kolor Północy w obiektywie
„Przesilenie” zachęca do zanurzenia się w barwach Północy. Aby każdy sam mógł stać się częścią malowniczego, nordyckiego krajobrazu, Muzeum zorganizowało wyjątkowy konkurs fotograficzny. Wystarczy przyjść na wystawę w stylizacji nawiązującej do wybranego obrazu, zrobić sobie zdjęcie na jego tle i opublikować w komentarzu na Facebooku Muzeum 
https://www.facebook.com/MuzeumNarodowe/posts/pfbid0QUPZoF5WD11dnDjsrfiwhibm8e8zuEvaWGJdjwFvoKGwRVWffo5h2RbVTQqXYJXTl
Na zwycięzców czekają nagrody związane z malarstwem nordyckim: katalog wystawy „Przesilenie”, przewodnik, plakat, puzzle lub kalendarz.

Nordyckie widoki na dużym ekranie
Nastrojowe pejzaże pojawiają się także w filmach skandynawskich, cyklicznie wyświetlanych w Kinie MUZ (Gmach Główny MNW, Aleje Jerozolimskie 3).
7 i 10 lutego odbędą się dwa pokazy filmowe wieńczące cykl współpracy Muzeum ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Tym razem na muzealnym ekranie zagości Chora na siebie w reżyserii Kristoffera Borgliego – czarna komedia i zarazem bezlitosna satyra społeczna.

Wystawa „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910” powstała we współpracy z Gothenburg Museum of Art. Na ekspozycji pokazano ponad 100 prac malarzy z Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji, działających na przełomie XIX i XX wieku. Wystawa będzie dostępna tylko do 5 marca. Warto zaplanować wizytę już teraz, zanim do Muzeum ustawi się długa kolejka.

Kino MUZ, pokazy filmowe do

Kino MUZ, pokazy filmowe do "Przesilenia" fot. Bartosz Bajerski, Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie

VOD

Informacje kulturalne, 10.12.2023

Informacje kulturalne, 09.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE