ul-nagrodzi-autora-najlepszej-ksiazki-humanistycznej-gala-nagrody-kotarbinskiego

UŁ nagrodzi autora najlepszej książki humanistycznej. Gala Nagrody Kotarbińskiego

Zapraszamy na VIII galę wręczenia Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego dla autora najlepszej książki humanistycznej w Polsce wydanej w 2021 r. Uroczystość odbędzie się 29 stycznia o godz. 18.00 w Łódzkiej Filharmonii im. Artura Rubinsteina. Laureat nagrody otrzyma od Uniwersytetu Łódzkiego 50 tys. zł na dalszy rozwój naukowy.

Wydarzenie będzie można obejrzeć na:

•Facebooku: https://www.facebook.com/nagrodatk | https://m.facebook.com/unilodz?_rdr
•Kanale YouTube: https://www.youtube.com/user/PromocjaUL

Kapituła Nagrody wybrała pięć spośród ponad 60 prac nadesłanych na konkurs, które znalazły się w ścisłym finale, są to:

• Marii Ferenc „Każdy pyta, co z nami będzie. Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie" wydana przez Żydowski Instytut Historyczny,
• Agnieszki Gajewskiej „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku. Biografia" wydana przez Wydawnictwo Literackie,
• Magdaleny Koźluk „Pierre Jacquelot, L'Art de vivre longuement sous le nom de Medee, éd.” wydana przez Classiques Garnier,
• Macieja Świerkockiego „Łódź Ulissesa" wydana przez Wydawnictwo Officyna,
• Cezarego Wąsa „Cień Boga w ogrodzie filozofa. Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chôry" wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.

Po co nam humanistyka?

„W naszej części świata naznaczonej wojną, uchodźstwem, COVID-19 i peryferyjnym kapitalizmem humanistyka pozwala na nowo dostrzec człowieka i odnaleźć sposób by na nowo żyć razem, odzyskać to, co społeczne. Humanistyka pozwala nie tylko poznać człowieka, ale także daje nam wolność – wolność wynikającą ze zrozumienia naszej obecnej kondycji i możliwości wyboru kierunku zmiany społecznej.”

Zbigniew Szmyt, laureat VII edycji nagrody za książkę „Zbyt głośna historyczność. Użytkowanie przeszłości w Azji Wewnętrznej"

Od ponad 11 miesięcy na co dzień towarzyszy nam słowo „wojna”. Wojna w Ukrainie wywołana przez Federację Rosyjską pokazuje, że człowiek zdolny jest do czynów nieludzkich.
W wielu przypadkach wojenne kule niszczą budowane latami poczucie ludzkiej godności i wartości. Tym samym czynią ogromne rany w naszym humanizmie. Humaniści, którym prowadzą rozważania o człowieku, ukazują nie tylko ludzką kondycję drugiej dekady XXI wieku, wskazują również drogę do ocalenia wartości humanistycznych, ocalenia człowieczeństwa.

Dotychczasowi laureaci nagrody – prof. Jan Strelau, dr hab. Ewa Kołodziejczyk,
dr hab. Dorota Sajewska, prof. Andrzej Friszke, prof. Grzegorz Ziółkowski, prof. Jerzy Zajadło, dr hab. Zbigniew Szmyt reprezentują nie tylko doskonałość naukową i warsztatową. Dwoje z laureatów przekazało swoje nagrody na cele charytatywne, w tym na pomoc uchodźcom z Ukrainy, udowadniając tym samym, że humanistyka to nie tylko sfera naukowa, ale również empatyczne podejście do drugiego człowieka.

Wybitne prace naukowe w konkursie

Na konkurs ustanowiony w 2015 r. przez Uniwersytet Łódzki wpłynęło do oceny prawie 500 pozycji ze 130 polskich ośrodków naukowych. W finałach wszystkich edycji znalazło się 40 książek. Rosnąca popularność nagrody pomogła wszystkie te dzieła promować i przedstawić szerokiej publiczności, czego efektem jest ponad 1000 wzmianek w mediach o konkursie.

Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Jest to jedyna tego rodzaju niezależna nagroda w Polsce, przyznawana naukowcom przez instytucję naukową.

Książki wpływające na konkurs są recenzowane, oceniane i wybierane przez Kapitułę Nagrody, którą tworzą wybitne osobowości polskiej humanistyki, a sama procedura wyłaniania laureata nagrody jest bardzo wnikliwa. W tym gronie znajdują się m.in. obecni i byli rektorzy polskich uczelni: prof. Krzysztof Jasiecki, politolog i socjolog z SGH i UW; prof. Ryszard Kleszcz z Instytutu Filozofii UŁ; prof. Anna Legeżyńska, badaczka literatury z UAM; prof. Włodzimierz Nykiel z Wydziału Prawa i Administracji UŁ, rektor UŁ w latach 2008-2016; prof. Tadeusz Sławek, polonista i anglista z UŚ, rektor UŚ w latach 1996-2002; prof. Rafał Stobiecki z Instytutu Historii UŁ; ks. prof. Andrzej Szostek MIC, w latach 1998-2004 rektor KUL, obecnie etyk z UMC-S i UW; prof. Elżbieta Żądzińska, rektor UŁ (przewodnicząca Kapituły).

Prof. Tadeusz Kotarbiński — patron nagrody, Pierwszy Rektor Uniwersytetu Łódzkiego

Patronem Nagrody jest prof. Tadeusz Kotarbiński, wybitny polski filozof, logik i etyk. Prof. Tadeusz Kotarbiński jest przedstawicielem lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej, po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie został jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Jednym z najbardziej znanych dzieł prof. Kotarbińskiego jest „Traktat o dobrej robocie" poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.

Dobra passa dla łódzkiej humanistyki

Dobra passę dla łódzkiej literatury rozpoczął student Wydziału Filologicznego UŁ Łukasz Barys, który za „Kości, które nosisz w kieszeni” otrzymał „Paszport Polityki”. W czerwcu 2022 r. na liście nominowanych do Nagrody Literackiej Nike znalazły się książki dwojga naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego „Dewocje” dr Anny Ciarkowskiej i „Mondo cane” prof. Jerzego Jarniewicza, który ostatecznie odebrał Nagrodę Literacką Nike! W sierpniu Nagrodę Literacką Gdynia, za nowy przekład „Ulissesa”, otrzymał dr Maciej Świerkocki, jeden z tegorocznych nominowanych do Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, absolwent UŁ i były wykładowca uczelni, a w ubiegłym miesiącu prof. Jarniewicz został laureatem Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima za 2022 rok.

Nominowane do Nagrody książki, mat. prasowe

Nominowane do Nagrody książki, mat. prasowe

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie nagrody https://www.uni.lodz.pl/nagroda-im-t-kotarbinskiego oraz na Facebooku https://m.facebook.com/nagrodatk?_rdr

Partnerem Strategicznym VIII edycji konkursu jest firma Amcor.
Partnerem Wspierającym jest Pelion.

VOD

Informacje kulturalne, 20.11.2024

Informacje kulturalne, 13.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE