Wyruszamy w „Podróż w nieznane z Instytutem POLONIKA” – wernisaż wystawy jubileuszowej z okazji 5-lecia działalności Instytutu.
W tym roku mija 5 lat działalności Narodowego Instytutu Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą „Polonika”. Jednym z elementów obchodów jubileuszu jest wystawa „Podróż w nieznane z Instytutem POLONIKA”, której wernisaż odbędzie się 16 grudnia br. o godz. 17:00, na Krakowskim Przedmieściu 66.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Co wspólnego może mieć dzwon w jednym z wiedeńskich kościołów, dziennik słynnego etnografa, pomnik inżynierów w Peru i stacja hodowli jedwabników w stolicy Gruzji? Dlaczego są częścią polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą? Zapraszamy w podróż do miejsc, gdzie znajdują się materialne ślady polskiego dziedzictwa kulturowego objęte opieką przez Instytut Polonika.
Wystawa, którą przygotował Instytut z okazji jubileuszu, jest próbą pokazania jego przekrojowej działalności realizowaną w ramach trzech programów strategicznych: Badania, Ochrona, Popularyzacja.
Wśród starannie wyselekcjonowanych obiektów na wystawie poznamy historie nie tylko obiektów jak np. kolegiaty w Żółkwi, kaplicy Barczewskich we Lwowie, czy kościoła pw. Św. Ducha w Wilnie, ale także sylwetki osób, których wkład w dziedzictwo kulturowe za granicą jest olbrzymi, jak choćby Sary Lipskiej czy Władysława Teodora Bendy. Poprzez wystawę chcemy wzbudzić zainteresowanie polskim dziedzictwem kulturowym poza krajem oraz pokazać wachlarz wielostronnych aktywności Instytutu Polonika - mówi dr Anna Rudek-Śmiechowska, kuratorka ekspozycji. - Zabieramy widzów w podróż, której Instytut Polonika jest integralną częścią, a którą kiedyś zapoczątkowali Polacy: artyści, autorzy, fundatorzy, inżynierowie. W naszej opowieści podróż staje się symbolicznym wykładnikiem. Jest częścią biografii, dziejów, wydarzeń, a także pozostawionych po nim śladów, jest również wpisana w życie samego Instytutu - dodaje.
Wystawa plenerowa „Podróż w nieznane” zabiera widza na wyprawę śladami Polaków w świecie. Odwiedzamy Europę (Ukrainę, Francję, Włochy, Litwę), Amerykę Północną oraz Azję, gdzie odnajdujemy budynki, malowidła, projekty strojów, projekty wnętrz, nagrobki oraz inne ślady działalności artystycznej i naukowej Polaków.
Wystawa jubileuszowa „Podróż w nieznane z Instytutem POLONIKA” składa się z dwóch części - outdoorowej - złożonej z osiemnastu wielkoformatowych plansz prezentujących wybrane projekty Instytutu oraz części multimedialnej znajdującej się w sali im. Marii Curie-Skłodowskiej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. W przestrzeni edukacyjno-multimedialnej zaprezentowane zostaną m.in filmy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dotyczące materialnego dziedzictwa kulturowego za granicą, a także będą odbywać się darmowe warsztaty tematycznie związane z polonikami.
Świadomość na temat materialnego dziedzictwa kulturowego za granicą nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych jest znikoma - mówi dr Magdalena Gutowska, szefowa programu Popularyzacja w Instytucie Polonika. - Mam nadzieję, że dzięki szerokiej ofercie edukacyjnej zainteresowanie tym tematem wzrośnie. Pięć lat działalności Instytutu pokazało, jak wiele udało nam się zrealizować również w zakresie budowania wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego, ale wiemy, że jest jeszcze dużo do zrobienia w tym obszarze. Przygotowaliśmy warsztaty i wykłady z myślą o tych, którym dziedzictwo kulturowe jest bliskie jak i dla tych, którzy nigdy o nim nie słyszeli. Zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu w pięknych, bajkowych przestrzeniach, jakie zostały na tę okoliczność zaprojektowane. Wierzymy, że będą to bardzo dobre, inspirujące spotkania - dodaje.
W ekspozycji wykorzystano materiały fotograficzne pochodzące z archiwum Instytutu Polonika.
Projekt graficzny wystawy outdoorowej: Katarzyna Brzostowska
Projekt graficzny przestrzeni edukacyjno-multimedialnej: dr hab. Barbara Kowalewska, prof. ASP
Projekt merytoryczny folderu: Anna Ekielska
Partnerem wystawy jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Strategicznym patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio S.A
Patroni medialni: PAP, dzieje.pl, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP3 Warszawa, RDC, Spotkania Z Zabytkami, siodma9.pl
Wystawa „Podróż w nieznane z Instytutem POLONIKA”
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury powołaną 18 grudnia w 2017 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim. Dzięki nim zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych.
http://www.polonika.pl/
http://facebook.com/InstytutPolonika
http://instagram.com/InstytutPolonika
https://twitter.com/Polonika_pl
https://www.youtube.com/channel/UCldVDQdrDmlma45pkPcpJ6w