rm-roman-modzelewski-sen-o-lodzi

„RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”

Wystawa czasowa w Muzeum Miasta Łodzi
ul. Ogrodowa 15 Łódź
14 maja 2022 r. – 26 lutego 2023 r. (wystawa przedłużona)
Wernisaż: 13 maja 2022 r. godz. 18:00

W 2022 roku przypada 110. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci jednego z najważniejszych twórców II połowy XX wieku, Romana Modzelewskiego (28.02.1912 r. - 24.12.1997 r.). Z tej okazji Muzeum Miasta Łodzi zainicjowało Rok Romana Modzelewskiego 2022, a w jego ramach prezentuje wystawę „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”. Na ekspozycji można poznać sylwetkę artysty i zobaczyć ok. 150 obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, projektów łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58. Opatentowany w 1962 r. RM58 zainteresował samego Le Corbusiera, a dziś znajduje się w kolekcji Victoria and Albert Museum w Londynie i jest sprzedawany w sklepie Moma w Nowym Jorku; ponadto dzięki polskiej firmie Vzór został na nowo wdrożony do produkcji.

„Przywracanie pamięci o ważnych osobach związanych z Łodzią jest misją naszej instytucji” – opowiada Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.
„Od lat funkcjonuje w Muzeum Miasta Łodzi cykl wystaw stałych zatytułowanych Panteon Wielkich Łodzian, w ramach których przybliżamy sylwetki takich osobistości jak Artur Rubinstein czy Julian Tuwim. Chcemy teraz rozpocząć prezentację wystaw czasowych poświęconych często niemniej ważnym łodzianom. Pierwszym z bohaterów jest właśnie Roman Modzelewski” – dodaje.

„Roman Modzelewski był malarzem, projektantem, rzeźbiarzem, pedagogiem, żeglarzem i melomanem, który całe swoje twórcze życie i karierę zawodową związał z Łodzią” – opowiada Adam Klimczak, kurator wystawy. „Można powiedzieć, że był pierwszym polskim dizajnerem, gdyż to właśnie on opatentował w latach 60-tych model fotela RM58, który zawojował praktycznie cały świat” – dodaje.

Roman Modzelewski był współzałożycielem Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi), w której pełnił stanowisko pierwszego rektora, a później dziekana i na której wykładał przez niemal 40 lat. Zafascynowany osobowością Władysława Strzemińskiego dostrzegł znaczenie kształcenia projektantów przemysłowych w oparciu o wszechstronną, interdyscyplinarną edukację artystyczną. W swoją edukacyjną misję wierzył tak mocno, że nawet wówczas, gdy Le Corbusier zaproponował mu emigrację z peerelowskiej Polski do Francji, odmówił, nie chcąc zostawić swoich uczniów. Do końca życia pozostał w Łodzi, rezygnując tym samym o marzeniu o międzynarodowej sławie…

Wystawa stanowi monograficzny pokaz najwybitniejszych przykładów działalności artystycznej i pedagogicznej autora RM58 - jednej z ikon światowego designu - jest także przypomnieniem roli Romana Modzelewskiego w kontynuowaniu wizjonerskich koncepcji Władysława Strzemińskiego i starań o zachowanie jego wyjątkowego w skali europejskiej, uniwersalnego programu kształcenia artystów i projektantów. Ma też na celu przywrócenie do powszechnej pamięci postaci i twórczości artysty, wskazanie indywidualnych dróg poszukiwań twórczych, wpływu na kształt programowy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i podkreślenie zasług w nowoczesnym projektowaniu przemysłowym.

Na wystawie prezentowane są obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, Miejskiej Galerii Sztuki, Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Fundacji im. Romana Modzelewskiego, firmy Vzór i kolekcji prywatnych (m. in. żony artysty – pani Wery Modzelewskiej).

„Łącznie pokażemy blisko 150 obiektów, w tym nigdy wcześniej nieprezentowaną muzealną kolekcję dziesięciu obrazów, reliefów i rzeźb z najbardziej twórczego okresu artysty, którą nasi goście zobaczą po raz pierwszy” – dodaje Adam Klimczak, kurator wystawy.

Najstarsze prace są inspirowane „kapizmem-koloryzmem”, pochodzą z połowy lat 40. XX wieku (czasu przybycia do Łodzi i początków pracy dydaktycznej w obecnej Akademii Sztuk Pięknych). Powstałe po 1946 roku dzieła (po ważnym dla artysty i jego późniejszej twórczości, plenerze malarskim w Nowej Rudzie), charakteryzuje zmiana stylistyki i formy oraz nawiązanie do idei Władysława Strzemińskiego. Późniejsze prace z lat 50., 70. i 80. XX wieku, łączą doświadczenia z zakresu malarstwa, rzeźby i nowych technologii, użytych do jego słynnych projektów mebli i jachtów.

Wystawie towarzyszą liczne wydarzenia, wykłady, spotkania i międzynarodowy panel dyskusyjny poświęcony artyście, a sam kultowy fotel RM58 przez cały rok 2022 można zobaczyć w różnych miejscach w Łodzi.

Wystawa „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”, mat. prasowe

Wystawa „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”, mat. prasowe

Finansowanie
Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Program wydarzeń towarzyszących dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.
Wystawa współfinansowana z dotacji Miasta Łodzi na realizację zadania „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”.
Patronat honorowy
Hanna Zdanowska - Prezydent Miasta Łodzi
Partnerzy
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Fundacja im. Romana Modzelewskiego, Internity Home, Łódź Design Festival, Miejska Galeria Sztuki, Vzór
Patroni medialni
Czas na wnętrze, Design Alive, In Your Pocket, Magazif, Meloradio, PLN Design,
TVP Kultura

VOD

Informacje kulturalne, 20.11.2024

Informacje kulturalne, 13.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE