17-19.11.2022 r., Wielkopolska
Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Zapraszamy na finał tegorocznych wyjazdowych warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, który odbędzie się w dn. 17-19 listopada w wielkopolskich miejscowościach: Łobżenicy, Krajence i Zakrzewie. To będą ostatnie miejsca jakie odwiedzimy w tym roku w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna” po dolnośląskim Międzylesiu i Domaszkowie oraz warmińsko-mazurskich Jezioranach.
Najbliższe zajęcia odbędą się we współpracy z Zespołem Szkół w Łobżenicy, Krajeńskim Ośrodkiem Kultury oraz Domem Polskim – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie.
Jak zawsze podczas naszych warsztatów, najmłodsi będą poznawać świat muzyki współczesnej, improwizacje i nietypowe instrumenty. Zajęcia poprowadzą: aktor Grzegorz Ociepka, kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz kontrabasistka Małgorzata Kołcz.
Harmonogram:
• 17 listopada – warsztaty przedszkolne i szkolne w Zespole Szkół w Łobżenicy,
• 18 listopada – warsztaty przedszkolne i szkolne w Krajeńskim Ośrodku Kultury,
• 19 listopada – warsztaty rodzinne w Domu Polskim – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie.
Zachęcamy rodziców i dzieci do udziału w warsztatach w dn. 19.11 o godz. 11:00 w Zakrzewie. Udział jest bezpłatny. Kontakt: tel. 515 260 190.
Szczegóły: www.ptmw.art.pl
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod nr tel. 790 395 228.
Serdecznie zapraszamy!
Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych.
Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.
Zajęcia cyklu „Opowiedz mi bajkę” prowadzą muzycy różnych specjalności. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji.
Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury
Współpraca: Zespół Szkół w Łobżenicy, Krajeński Ośrodek Kultury oraz Dom Polski – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie, Agencja Muzyczna Art Deco Group
Patroni medialni: TVP Kultura, POLMIC.PL - Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Presto Junior, cameralmusic.pl, CzasDzieci.pl
#ptmw1923 #omb2021 #warsztatydladzieci #opowiedzmibajke #warsztatyomb #muzykawspolczesna
Warsztaty z cyklu "Opowiedz mi bajkę" w Wielkopolsce
ARTYŚCI:
Grzegorz Ociepka
Aktor, reżyser teatralny
W latach 1982–2012 pracował m.in. w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie, Teatrze Guliwer w Warszawie i Teatrze Animacji w Poznaniu. Od 1991 roku prowadzi także własny teatr realizujący spektakle impresaryjne.
Zagrał w kilkudziesięciu spektaklach. Wyreżyserował kilka spektakli dla dzieci i młodzieży, między innymi „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, „Bajkę o szczęściu” Izabeli Degórskiej czy „Tymoteusza Rymcimcima” Jana Wilkowskiego.
Jest również autorem scenariuszy oraz tekstów spektakli dziecięcych i młodzieżowych. Zagrał w telewizyjnej realizacji spektaklu „Pierścień i róża” Wiliama Makepeace’a Thackeraya.
Grzegorz Ociepka bierze także udział w projektach muzycznych. To między innymi „Wariacje i odmieńce” Jarosława Siwińskiego, „Upiór w orkiestrze” Marcina Sompolińskiego czy też koncerty Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka z wykonaniem „Przewodnika po orkiestrze” Benjamina Brittena.
Prowadzi także zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i instruktorów teatralnych. Organizuje je samodzielnie i we współpracy m.in. z Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej, poznańskim Centrum Sztuki Dziecka i Biblioteką Wojewódzką w Poznaniu.
Jarosław Siwiński
Syntezator
Kompozytor, pianista, organizator wydarzeń artystycznych. Często działa na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Współpracował m.in. z Eugeniuszem Rudnikiem, Fryderykiem Rzewskim, Grupą Azorro, orkest de ereprijs (Appeldorn), Bang on a Can (Nowy Jork) i Forbidden City Chamber Orchestra (Pekin).
Jest autorem hejnału Rzeszowa, tworzył także muzykę do filmów animowanych (m.in. Jana Lenicy i Daniela Szczechury), teatru i gier komputerowych. Przez wiele lat współpracował z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne.
Małgorzata Kołcz
Prowadzenie
Kontrabasistka ukończyła AM w Gdańsku oraz UAM w Poznaniu. Stypendystka MKiDN oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Występuje z zespołami kameralnymi i orkiestrami. Wykonuje muzykę klasyczną i współczesną, a także muzykę improwizowaną, m.in. współtworząc z Iwoną Jędruch „Trillingen Duo”.
Działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej oraz jej twórców. Projektuje, organizuje i promuje różnorodne wydarzenia artystyczne (m.in.: Festiwal „Obrazy z Conrada”, „Letni Festiwal Nowego Miasta”, „Obrazy z Warszawy”, „Audio Stage”). Jest inicjatorką warsztatów dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, „Co słychać w muzyce?” i „Nie bój się improwizować!". Tworzy również teksty poetyckie.