kulisiewicz-lapidarne-piekno

Kulisiewicz. Lapidarne piękno

„Mistrz kreski” z Kalisza, wrażliwy humanista, uważny obserwator rodzimej ziemi czy też uczestnik dalekich podróży artystycznych. Z postacią Tadeusza Kulisiewicza niewątpliwie łączy się mnóstwo kontekstów i etapów twórczej ewolucji, dlatego wystawa Kulisiewicz. Lapidarne piękno jest opowieścią o tym, jak poszczególne rozdziały z życia artysty kształtowały przez lata jego oryginalny i wybitny język wyrazu.

Bieg tej wielowątkowej historii zabiera odbiorcę w świat drzeworytów z cyklu Szlembark i przedwojennych suchorytów, by następnie pokazać bogactwo rysunków tworzonych na drodze wielu technicznych, stylistycznych i tematycznych poszukiwań, przeobrażeń czy eksperymentów. Wszystko po to, by ujawnić nam esencję kunsztu artysty – ikoniczną „kulisiewiczowską kreskę”.

Tak szerokie ujęcie tematu zapewnia unikatowy wybór dzieł, niepokazywanych jak dotąd w jednej przestrzeni. Na wystawie pojawią się grafiki, rysunki i szkice powstałe w czasie całego życia artysty, także te z inspirujących wojaży do Chin, Indii, Ameryki Południowej czy na Kubę. Prezentowane prace pochodzą z wielu galerii i muzeów, takich jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Azji i Pacyfiku czy Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Warszawy. Znaczną część wystawy stanowią prywatne kolekcje Wandy i Leonarda Pietraszaków, Jacka Kudelskiego oraz Jacka Łozowskiego.

Interesującym dopełnieniem merytorycznym wystawy jest wszechstronny kontekst historyczny i kulturowy: obszerna dokumentacja archiwalna, prasa, książki, fotosy teatralne i filmowe oraz filmy dokumentalne.

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Plac Małachowskiego 3, Warszawa
19.11.2022 – 05.03.2023

Tadeusz Kulisiewicz, Akt, 1948, tusz, papier, 20,5 × 24,2 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie

Tadeusz Kulisiewicz, Akt, 1948, tusz, papier, 20,5 × 24,2 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie

https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/kulisiewicz-lapidarne-piekno
https://www.facebook.com/zacheta

VOD

Informacje kulturalne, 20.11.2024

Informacje kulturalne, 13.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE