Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Miejsce: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jezioranach
oraz Szkoła Podstawowa im. M. Lengowskiego w Jezioranach
W czwartek 3 listopada Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej rozpoczyna kolejne tegoroczne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”.
Główną ideą projektu jest popularyzacja muzyki naszych czasów oraz improwizacji wśród najmłodszych. Dzieci podczas warsztatów poznają podstawy improwizacji i różnorodne instrumentarium oraz bawią się pięknie ilustrowanymi książkami, wchodząc w ten sposób w świat muzyki współczesnej.
Najbliższa – druga część tegorocznego cyklu odbędzie się w położonych nad rzeką Symsarną w Jezioranach w dniach 3-5 listopada br.
Warsztaty jak zawsze poprowadzą świetni artyści ze świata muzyki współczesnej: kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz dwaj kompozytorzy Jarosław Kordaczuk i Jarosław Siwiński, a uczestnicy zajęć między innymi poznają rzadki instrument – monokton.
3 i 4 listopada w warsztatach wezmą udział dzieci z warmińskich przedszkoli i szkół. Obecnie trwa rekrutacja uczestników warsztatów rodzinnych, które odbędą się dla dzieci w wieku 3-8 lat oraz ich rodziców w sobotę 5 listopada o godz. 11:00 w Szkole Podstawowej im. M. Lengowskiego w Jezioranach.
Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego chętni proszeni są o wcześniejszą rejestrację w zajęciach.
Można to zrobić na dwa sposoby:
wypełniając formularz: https://forms.gle/AQgs7GukuK6iKydS7
LUB
emailowo: warsztaty@artdecogroup.eu
Szczegóły na FB: https://fb.me/e/3RHKdyt9s
Serdecznie zapraszamy!
Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych.
Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.
Zajęcia cyklu „Opowiedz mi bajkę” prowadzą muzycy różnych specjalności. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji.
Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury
Współpraca: Agencja Muzyczna Art Deco Group
Patroni medialni: TVP Kultura, POLMIC.PL - Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Presto Junior, cameralmusic.pl, CzasDzieci.pl
#ptmw1923 #omb2022 #warsztatydladzieci #opowiedzmibajke #warsztatyomb
Warsztaty w Jezioranach, 03-05.11
ARTYŚCI:
Jarosław Kordaczuk
Monokton
Studia kompozytorskie odbył na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jego myśli twórcze kołaczą się od piosenki poetyckiej i muzyki dla dzieci po utwory eksperymentalne - przechodząc przez różne odcienie muzyki instrumentalnej i wokalnej, kameralnej i symfonicznej, akustycznej i elektroakustycznej, klasycznej i improwizowanej a nawet... cichej i głośnej.
Jako twórca muzyki eksperymentalnej charakteryzuje się dbałością o to, by realizacja warstwy elektronicznej odbywała się na urządzeniach, w których czytelne jest przeniesienie gestu na dźwięk. Jest m.in. twórcą prototypowego instrumentu - monoktonu, który zmuszeni jesteśmy teraz znosić w wielu jego utworach.
Jarosław Siwiński
Syntezator
Kompozytor, pianista, organizator wydarzeń artystycznych, absolwent UMFC w Warszawie. Często działa na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Współpracował m.in. z Eugeniuszem Rudnikiem, Fryderykiem Rzewskim, Grupą Azorro, orkest de ereprijs (Appeldorn), Bang on a Can (Nowy Jork) i Forbidden City Chamber Orchestra (Pekin).
Jest autorem hejnału Rzeszowa, tworzył także muzykę do filmów animowanych (m.in. Jana Lenicy i Daniela Szczechury), teatru i gier komputerowych. Przez wiele lat współpracował z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne.
Małgorzata Kołcz
Kontrabas
Kontrabasistka, absolwentka AM w Gdańsku oraz UAM w Poznaniu. Stypendystka MKiDN oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Występuje z zespołami kameralnymi i orkiestrami. Wykonuje muzykę klasyczną i współczesną, a także muzykę improwizowaną, m.in. współtworząc z Iwoną Jędruch „Trillingen Duo”.
Działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej oraz jej twórców. Projektuje, organizuje i promuje różnorodne wydarzenia artystyczne (m.in.: Festiwal „Obrazy z Conrada”, „Letni Festiwal Nowego Miasta”, „Obrazy z Warszawy”, „Audio Stage”). Jest inicjatorką warsztatów dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, „Co słychać w muzyce?” i „Nie bój się improwizować!".
Tworzy również teksty poetyckie.